Gazeteci Yaman Kaya'ya saldıranlar 'ev hapsi' ile serbest

Gazeteci Yaman Kaya'ya saldıranlar 'ev hapsi' ile serbest
Yayınlanma:
A+ A-
Bursa'da gazeteci Yaman Kaya'ya silahlı saldırı düzenleyen iki kişi 'ev hapsi' şartıyla serbest bırakıldı. Artı Gerçek'e konuşan Kaya, "Saldırıyı Bursa’yı talan eden rant çetesinin yaptığını düşünüyorum" dedi.

Ezgi BULUT


BURSA - Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya, 13 Kasım'da Bursa'da Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda aracının içinde silahlı saldırıya uğradı. Sürücü tarafındaki cama bir el ateş eden şüpheliler, yaya olarak olay yerinden kaçtı. Kamera kayıtları ve görgü tanıklarının anlatımıyla saldırganların iki kişi oldukları tespit edildi. 15 Kasım'da gözaltına alınan iki zanlı 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Ancak, nöbetçi hakimlik zanlıları 'ev hapsi' şartıyla serbest bıraktı.

'BÜTÜN GAZETECİLERE VERİLEN BİR GÖZDAĞI'

Artı Gerçek’e konuşan gazeteci Yaman Kaya, uzun zamandır imar yolsuzlukları, rant ve talan ile ilgi yazılar yazdığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu saldırıyı Bursa’yı talan eden rant çetesinin yaptığını düşünüyorum" dedi. Sermaye ve rant gruplarından bir süredir tehditler aldığını, bu grupların kendisine aracılar gönderdiğini anlatan Kaya, "Bahsettiğim yolsuzluklar 1 milyar lirayı aşan fazla konut imarı. Bu sadece bana değil, bütün gazetecilere verilen bir gözdağıdır. Biz artık yetkililerden gazetecilere yapılan saldırılar için önlemler alınmasını istiyoruz. Gerçek suçluların ortaya çıkarılarak, gereken cezaların verilmesini istiyoruz. Bu saldırı aynı zamanda kent mücadelesi veren tüm akademik odalara, çevre örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına da yapılmıştır. Tehditlere rağmen biz işimizin başında olmaya devam edeceğiz."

'MÜVEKKİLİMİN CANI BİR KEZ DAHA TEHLİKEYE ATILDI'

Yaman Kaya’nın avukatı Dilan Firik Akkuş da iki zanlının serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100. maddesindeki tutuklama koşullarının oluştuğunu ve 'kasten öldürmeye teşebbüs'ün tutuklama gerektiren katalog suçlardan olduğunu vurgulayan Akkuş, "Müvekkilin canı bir kez daha tehlike altına atılmıştır. Silahlanmanın ülkemiz genelinde bu derece yaygınlaşmasını tartıştığımız bu dönemde silahla müvekkilimin canına kasteden bu iki şüphelinin serbest bırakılması kabul edilemez. Dosya kapsamında şüphelileri teşhis eden bilgi sahiplerinin ifadelerinin değerlendirmeye dahi alınmadığını hakimlik nezdinde anlamış oluyoruz. Davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Öne Çıkanlar