Gazetecilerden, meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki: 'Gözaltılar bizleri yazmaktan alıkoyamaz'

Gazetecilerden, meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki: 'Gözaltılar bizleri yazmaktan alıkoyamaz'
Gazeteciler, İstanbul merkezli operasyonla dokuz gazetecinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapan gazeteciler, "Hiçbir gözaltı bizleri hakikati aramaktan ve yazmaktan alıkoyamaz" dedi.

Artı Gerçek - İstanbul, Ankara ve Urfa'da dün yapılan ev baskınlarında gazeteciler Esra Solin Dal ve Mehmet Aslan, Enes Sezgin, Saliha Aras, Yeşim Alıcı, Beste Argat Balcı, Şirin Ermiş, Doğan Kaynak ve Erdoğan Alayamut’un gözaltına altına alınmasına ilişkin tepkiler sürüyor.

Gazeteciler, duruma tepki göstererek, meslektaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

'ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ'

AKP-MHP iktidarının topluma yönelik bir baskı gerçekleştireceği zaman ilk hedefinin Kürt basını olduğuna işaret eden Gazete Patika Muhabiri Yadigar Aygün, “Kürt gazetecilere operasyonlar düzenliyor, arkadaşlarımızı haksız hukuksuz şekilde gözaltına alıyor. Bugün de aynı şekilde Yeni Yaşam’dan meslektaşlarımız, Mezopotamya Ajansı’ndan muhabir arkadaşlarımız gözaltına alındı, evleri basıldı. Biz bu saldırılara karşı meslektaşlarımızın yanında olacağız, Kürt basınını, Kürt halkını savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

'DAYANIŞMAYI BÜYÜTMELİYİZ'

AKP iktidarının halktan gizlemek istedikleri olduğunda gazetecileri gözaltına alarak halkın haber alma hakkını engellediğini vurgulayan Aygün, “Kürt basınına yönelik çok sayıda operasyonlar gerçekleştirildi, arkadaşlarımız gözaltına alındı, tutuklandı ama biz onların her zaman bu haksızlıklara karşı direndiğini gördük, buna şahit olduk. Bizler de meslektaşlarımızla birlikte bu haksızlıklara karşı direnmeye devam edeceğiz. Meslektaşlarımızın, Kürt halkının yanındayız. Tüm gazetecilerin de bu dayanışmayı büyütmesi gerekiyor. Özgür basın susturulamaz” dedi.

'ORTAK MÜCADELE ETMELİYİZ'

Kürt basınına gerçekleştirilen operasyonun yarın farklı basın kurumlarına da yönelebileceğine dikkat çeken Aygün, “Bizlerin haber alma hakkı, basın ve ifade özgürlüğü için; bize yönelik bu operasyonlara karşı hep birlikte, ortak bir mücadele yürütmemiz lazım. Meslektaşlarımızla birlikte bunu hayata geçirmemiz gerekiyor. Tüm meslek örgütlerinin, gazetecilik örgütlerinin, gazetecilerin, halkın, sendikaların, emek örgütlerinin basının yanında olup basınla birlikte halkın haber alma hakkını savunması gerekiyor” diye belirtti.

'GATEZECİLİKLERİNİN TANIĞIYIZ'

Gazetecilerin Kürt Gazeteciler Günü’nün hemen ardından gözaltına alınmasının AKP-MHP iktidarının Özgür Basına yönelik saldırgan tutumunu bir kez daha gözler önüne serdiğini dile getiren Pir Haber Ajansı (PİRHA) muhabiri Dilan Şimşek de şunları söyledi:

“Her bir meslektaşımızın teker teker gazeteciliğine tanığız. Bu saldırıların hedefinin arkadaşlarımızın kendisi olmadığını çok iyi biliyoruz. Burada hedefe alınan Kürt halkının yaşadıklarını ve hakikatleri gözler önüne seren Özgür Basın geleneğidir. Onlara yapılan bu zulmün halkın haber alma hakkını gasp etmek olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Tüm meslektaşlarımızın kalemi, mikrofonu, kamerası bizlere emanet. Hiçbir gözaltı bizleri hakikati aramaktan ve yazmaktan alıkoyamaz. Dostlarımızı, meslektaşlarımızı, Kürt gazetecileri derhal serbest bırakın."

'GAZETECİLİK ISRARI BASTIRILMAK İSTENİYOR'

Dokuz8 Haber muhabiri Fatoş Erdoğan ise “Dün Kürt gazeteciler evleri basılarak gözaltına alındı. Kürt gazeteciler mesleki faaliyetlerini sürdürürken sistematik hale gelen ‘soruşturma’ gerekçesiyle yine gözaltına alındı. Kürt medya kuruluşlarında çalışan gazetecilerin gerçeğin peşinde koşmaktan vazgeçmemesi ve gazetecilik ısrarı gözaltı ve tutuklamalarla bastırılmak isteniyor” diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar