'Gazetecilere dönük baskınlara son verin'

'Gazetecilere dönük baskınlara son verin'
Gazeteci Emrullah Acar’ın gözaltına alınması ve Hikmet Tunç’un evinde yapılan aramaya tepki gösteren DFG, "Gazetecileri korkutamazsınız" dedi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Urfa’da sabah saatlerinde evine baskın yapılarak gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Emrullah Acar ve dün akşam Jinnews muhabiri Hikmet Tunç’un Van’daki evine yapılan aramaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.  

BASKILAR ARTTI 

Gazeteciler ve gazetecilik üzerindeki baskıların durmak bilmediği belirtilen açıklamada, "Her geçen gün ayrı ve içi boş gerekçelerle bir gazetecinin evi basılıp gözaltına alınıyor. Gazetecilerin; işlerini yapması, gerçekleri yazması ve kamuyu bilgilendirmesi baskın, gözaltı, tutuklama ve tehditlerle engellenmeye çalışılıyor. Basın mensuplarının haber yapma hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü konularının detaylı bir biçimde tartışıldığı, bu konularda her ay onlarca kurumun raporlar hazırlayıp sunduğu bir dönemde, bu raporlara her geçen gün bir gazetecinin daha eklenmesi üzücüdür" denildi. 

GAZETECİNİN EVİ ARANDI

Dün akşam saatlerinde JinNews Van muhabiri Hikmet Tunç’un evine "bomba ihbarı var" denilerek sivil polis ve jandarma tarafından basıldığına dikkat çekilen açıklamada, bu tür dayanağı olmayan gerekçelerle gazetecilerin hem hedef gösterilmesi, hem de işlerini yapmaları engellenmek istendiğine işaret edildi. "Bir gazetecinin evinde haber materyalleri dışında araç gereç aramak başka bir gerekçeyle açıklanamaz" denilen açıklamada yapılan aramada evde herhangi bir "suç unsuruna" rastlamadıkları kendi tutanaklarıyla sabit olduğu ifade edildi. 

AYNI AMACA HİZMET EDİYOR 

Bu sabah saatlerinde Urfa’da Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Emrullah Acar’ın evine baskın düzenlendiği ifade edilen açıklamada, "Evde yapılan aramanın ardından gazeteci Acar gözaltına alındı. Ev baskınında gazeteci Acar’ın bilgisayar ve fotoğraf makinesi hafıza kartına el konuldu. Bu baskının da yukarıda sözünü ettiğimiz amaca hizmet ettiği açıktır" diye belirtildi. 

GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

"Gazeteciden suçlu devşirme çabası iktidarlar tarafından on yıllardır denenen ancak sonuç alınamayan bir yaklaşımdır" denilen açıklamanın devamında şunlara yer verildi: "Şundan net bir şekilde eminiz ki; arkadaşımız Hikmet Tunç’un evine baskını gerçekleştirenler, o evde bomba veya herhangi bir mühimmat olmadığını çok iyi biliyorlardı. Yine Emrullah Acar’ı gözaltına alanlar, onun gazetecilik haricinde başka da bir faaliyetinin olmadığını herkesten daha iyi biliyorlar. Burada tek amaç böylesi yönelimlerle gazeteciyi suçlu göstermek, sahadan koparmak amaçlanmaktadır. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği olarak, gazetecilere dönük ev baskınları, gözaltı ve tutuklamaların artık son bulmasını istiyor, bu uygulamaları kabul etmediğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz. Biz gazeteciler bu uygulamalarınızı kabul etmediğimiz gibi, bu yönelimlerden de korkmadığımızı belirtmek isteriz. Ve yine hatırlatmak isteriz ki; gazetecilik halkın haber alma hakkını savunan onurlu bir meslektir, yani gazetecilik suç değildir!" (MA)

Öne Çıkanlar