Özgür Gündem davasında 95 yıl 6 ay ceza talebi

Özgür Gündem davasında 95 yıl 6 ay ceza talebi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 08:13
A+ A-
Savcı Özgür Gündem davasında yargılanan gazetecilerin 'örgüt propagandası'ndan cezalandırılmalarını talep etti.

GÜNCEL - KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve çalışanları ile Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan gazetecilerin yargılanmasına devam edildi. 13 gazetecinin dayanışma amacıyla gazetenin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlenmelerini propaganda olarak değerlendiren savcı, esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, gazetecilere onlarca yıl hapis isteminde bulundu.

AVUKAT VE SANIKLAR SAVUNMA İÇİN SÜRE İSTEDİ

Örgüt propagandası yaptıkları isnadıyla gazetecilerin yargılandığı dava Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davaya tutuksuz yargılanan bazı sanıkların yanı sıra HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Barış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tahmaz, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Özgür Gündem gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin’in avukatı Özcan Kılıç, kovuşturmanın genişletilmesini ve dava dosyalarının birleştirmesini talep etti. Kılıç, gazetenin bir diğer eski Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’un ise Ankara’da yaşadığını belirterek, "İstanbul’da çıkan haberlerden sorumlu değildir. İddianamedeki tespit yetersizdir" dedi. Kılıç, dosyadaki eksiklerin tamamlanması ve savunmaları hazırlayabilmek için süre talep etti.

EREN KESKİN: YASALAR DEĞİŞMELİ

Sanıklardan Eren Keskin de mahkemede yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekerek "30 yıldır hak savunucusuyum. İfade özgürlüğünü hep savundum, savunmayı da sürdüreceğim. Özgür Gündem baskı altında tutulan, çalışanları öldürülmen, gazete binası bombalanan ve en son kapatılan bir gazetedir. Bu baskılar nedeniyle 2013’te dayanışma amaçlı gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olarak ismimin yazılmasını istedim. Faka bu görevi fiilen yapmadım. Bugün müebbet hapisle yargılanıyorum. Daha önceki davalardan da 12 yıl 6 ay hapis ile 450 bin lira para cezası aldım. Yurtdışına gitmiyorum. Türkiye yasalarını değiştirmek zorunda. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibiyse, Avrupa Birliği süreci devam ediyor ise bu yasalar değişmek zorunda" dedi. Keskin, süre talebinde bulundu. Mahkeme, savunmaların hazırlanması için süre vererek duruşmayı 9 Temmuz'a erteledi.

13 GAZETECİYE ONLARCA YIL CEZA İSTENDİ

Özgür Gündem gazetesinin 3 Mayıs 2016’da başlattığı "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılan gazetecilere açılan davaya da Çağlayan’da bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Dava kapsamında gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu ile Faruk Eren mahkemede hazır bulunurken, diğer sanıkların da avukatları duruşmada hazır bulundu. Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmada bulunan gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Faruk Eren, İhsan Çaralan, Fehim Işık, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz ile yargılandığı davaya, aralarında HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Barış Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tahmaz, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda kişi izleyici olarak katıldı.

Gazetecilerin yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, Mehmet Şirin taşdemir dışındaki diğer gazetecilerin örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme, yargılanan gazetecilerin esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için 16 Temmuz 2018’e ertelendi. (ARTI GERÇEK)

 

Öne Çıkanlar