Gözaltı gerekçesi: Yaptığı haberleri paylaşmak

Gözaltı gerekçesi: Yaptığı haberleri paylaşmak
Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş'ın Afrin hakkında hazırladığı haberleri sosyal medyada paylaşması nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.

ARTI GERÇEK - Nurcan Baysal ve İshak Karakaş'la dün başlayan gazeteci operasyonu akşam saatlerinde Sibel Hürtaş, Hayri Demir ve Seda Taşkın'la devam etmişti. TSK'nin Afrin harekatının başlamasıyla birlikte hazırladığı haberlerde AKP eski milletvekili Ahmet Faruk Ünsal, HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir ve HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş gibi siyasetçilerin Afrin değerlendirmelerini ekrana taşıyan Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş hala gözaltında.

İLGİLİ HABER: GAZETECİ SEDA TAŞKIN TUTUKLANDI

'AFRİN HABERLERİ NEDENİYLE GÖZALTINDALAR'

Gözaltıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Sibel Hürtaş ile görüşen avukat Nuray Özdoğan, Hürtaş'ın hazırladığı haberleri sosyal medyada paylaşmasının ardından gözaltına alındığına dikkat çekti.

İLGİLİ HABER: GAZETECİ SİBEL HÜRTAŞ VE HAYRİ DEMİR GÖZALTINDA

Avukat Özdoğan gün içinde müvekkili ile görüştü. Sibel Hürtaş’ın durumunun iyi olduğunu bildiren Özdoğan, savcının dosyaya kısıtlılık getireceği bilgisini paylaştığını aktardı. Özdoğan, soruşturmanın örgüt propagandası kapsamında başladığı ve gözaltı gerekçesinin de bu kapsamda olduğunu belirtti.

'DELİL KARARTMASI SÖZKONUSU OLAMAZ'

İsnat edilen suçun haberlerden ibaret olduğunu belirten Avukat Özdoğan, "Gözaltı işlemi hukuka uygun değil, gazetecinin haberleri belli, gözaltından beklenebilecek bir fayda yok gözaltında tutulması için sebep yok alıkoyma işleminin kaldırılma talebini bildirdik. Delil karartamaz zaten gönüllü olarak haberlerini paylaşmış. O nedenle bu gözaltı hukuka uygun değildir." dedi.

TGS GÖZALTILARI KINADI 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir, Seda Taşkın, İshak Karakaş ve Nurcan Baysal'ın ev baskınlarıyla gözaltına alınmasını bir basın açıklaması yaparak kınadı.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş imzasıyla yayılanan açıklamada,gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılması istendi:

'MESLEKTAŞLARIMIZ DERHAL SEBEST BIRAKILSIN'

"Gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir, Seda Taşkın, İshak Karakaş ve Nurcan Baysal’ın sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınmasını kabul etmiyor, meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.
 
Unutulmamalıdır ki basın yönetenlere değil, yönetilenlere hizmet etmek için vardır. Medyanın görevi hükümet politikalarının halkın çıkarına olup olmadığını denetlemektir. 'Millî mutabakat' cenderesiyle farklı görüşleri susturmaya çalışmak totaliter yönetimlerin taktiğidir.

'ETİK GAZETECİLİK TEHLİKELİDİR AMA ELZEMDİR' 

Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Bu ifade 'Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde gazetecinin temel sorumluluğu olarak belirtilir. Bir siyasi kliğin çıkarının tüm ülkenin çıkarı gibi yansıtıldığı zamanlarda güç odağından âzâde, etik gazetecilik yapmak zordur, tehlikelidir ama elzemdir, hayatîdir. Böyle bir gazetecilik ülkeleri, toplumları korur, geliştirir, bazen uçurumun kenarından döndürür.

Kolluk gücüyle suskunluk sarmalı yaratmaya çalışanlar Türkiye'nin tek sese, tek renge, tek partiye sığmayacak zenginlikte, çeşitlilikte bir ülke olduğunu er ya da geç görecektir."

SEDA TAŞKIN TUTUKLANDI
Dün akşam gözaltına alınan gazeteci Seda Taşkın bugün tutuklandı.  

GAZETE ÇALIŞANI GÖZALTINA ALINDI

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Mizgin Fendik de Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde gözaltına alındı. Fendik gazeteleri abonelere dağıtığı esnada polis tarafından durduruldu. Gazetenin yasadışı olduğunu, dağıtılmayacağını belirten polisler Fendik'i zırhlı polis aracına bindirerek Yüksekova Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.
 
20 OCAK'TA GAZETELERE EL KONULMUŞTU

20 Ocak Cumartesi günü abonelere ulaştırılmak üzere Yüksekova'ya Van'dan gönderilen Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 100 nüshasına da merkeze 30 km uzaklıkta bulunan Yeniköprü Kontrol Noktası'nda gerekçe gösterilmeden el konulmuştu. Askerler, dolmuş şoförünü de bir daha gazete getirmesi halinde ceza kesmekle tehdit etmişti. 

Öne Çıkanlar