Gazetecilerin iddianamesinde 126 haber ‘suç ‘ sayıldı

Gazetecilerin iddianamesinde 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca MA Muhabirleri Mehmet Aslan, Esra Solin Dal ve Gazeteci Erdoğan Alayumat hakkında hazırlanan iddianamede, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi konu edinen 126 haber “suç” sayıldı

Artı Gerçek - İstanbul merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında 26 Nisan’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Esra Solin Dal ve Mehmet Aslan ile gazeteci Erdoğan Alayumat dün tahliye edildi. 8 Mayıs’ta iddianameyi kabul eden İstanbul 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi, tensiple birlikte 3 gazeteciyi "yurt dışına çıkış yasağı" ve "bulunduğu yerleşim yerini terk etmeme" şeklinde adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Hazırlanan iddianamede, gazetecilerin “örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılmaları talep edildi. İddianamede, gazetecilerin basın açıklamalarını takip etmesi, bu açıklamaları yapan ve röportaj için görüşülen haber kaynaklarıyla irtibatta olunması “suç” unsuru olarak gösterildi.

İDDİANAME HABERLERDEN İBARET

İddianamede MA muhabiri Esra Solin Dal’ın PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ilişkin tecrit haberleri, TSK’nin kimyasal silah kullanımı haberleri ve kadınlarla ilgili 65 haberi yer aldı. Dal’ın yaptığı haberlerle “algı yönetimi faaliyetleri”, “müzahir kitleye mesaj verme”, “talimat aktarımı ve kitlesel eylem çağrıları” yaptığı öne sürüldü. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin “sözde tecrit” olarak belirtildiği iddianamede, “Abdullah Öcalan’ın sözde tecrit altında tutulduğu şeklinde söz ve söylemlerle Türkiye Cumhuriyeti Devletini Uluslararası kamuoyunda aşağılamaya çalıştığı ayrıca bu söz ve söylemlerle de Abdullah Öcalan’ı sahiplendiği, Abdullah Öcalan’ın sözde tecrit altında olduğu bahanesiyle gerçekleştirilen eylemleri destekleyerek sözde Kürt sorununun çözümleri arasında sokak eylemlerini de gösterip örgütü lehine eylem yapmak için örgüte müzahir kitleyi harekete geçirmeye sokaklara çekmeye çalıştığı değerlendirilmiştir” denildi. Dal’ın X hesabından yaptığı haber paylaşımları da iddianamede yer aldı.

TUTUKLANAN GAZETECİLERİ PAYLAŞMAK ‘SUÇ’ SAYILDI

MA muhabiri Mehmet Aslan’ın da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecride dikkat çeken 41 haberi suç sayıldı. Aslan’ın X hesabı üzerinden Yeni Yaşam Gazetesi’nin 15 Şubat Komplosuna dair yeniden gönderi (retweet) yaptığı paylaşım da iddianameye koyulurken, tutuklanan gazetecileri de X hesabından paylaşması suç sayıldı.

TECRİDE İLİŞKİN 20 HABER ‘SUÇ’ SAYILDI

Gazeteci Erdoğan Alayumat’a ilişkin ise iddianamede, Emek ve Özgürlük İttifakı mitingi ve Newroz’a katılmaya dair yaptığı telefon konuşmaları yer aldı. Alayumat’ın 2019, 2020, 2021 yılında MA’da çıkan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi konu edinen 20 haber suçlama konusu yapılırken, bu haberlerle “algı yönetimi faaliyetleri”, “müzahir kitleye mesaj verme”, “talimat aktarımı ve kitlesel eylem çağrıları” yapmaya çalıştığı savunuldu. (MA)

Öne Çıkanlar