Gebze'den sonra Rize: 'Mezuniyette çok açık giyinmeyin'

Gebze'den sonra Rize: 'Mezuniyette çok açık giyinmeyin'
Gebze Alaettin Kurt Anadolu Lisesi'nde kız öğrencilerin 'açık giyindikleri' gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmamasının ardından Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi'nde de öğrencilere mezuniyet töreninde 'açık giyinmemeleri' uyarısı yapıldı.

Atakan ASILBAY


ARTVİN - Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin 'açık giyindikleri' gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmamasından sonra benzer bir uygulama Rize'de de yaşandı. Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi'nde bir öğretmen, mezuniyet töreni öncesi whastApp grubuna bir mesaj göndererek öğrencileri kıyafetleri konusunda uyardı.

'OKUL İDARECİLERİ ÇOK AÇIK KIYAFET OLMASIN DEDİ'

Öğretmen mesajında, "Çocuklar yarın mezuniyet var biliyorsunuz. Okul idaresi özellikle dedi ki 'çok açık kıyafet olmasın', mini, göbeği açık. Bu tarz söylemler oldu. Ben sizlere iletiyorum. Son gün idarecilerle kötü bir diyalog yaşamamanız için iyi düşünün derim. Benim genel yorumumu zaten biliyorsunuz aynı şeyleri söylemek istemiyorum. Ama Nurcan Hoca ve Mehmet Hoca çok karşılar. Haberiniz olsun” ifadelerini kullandı.

whatsapp-gorsel-2024-06-13-saat-17-35-17-86951822.jpg

'İKTİDARIN GERİCİ VE CİNSİYETÇİ POLİTİKALARININ SONUCU'

Artı Gerçek'e konuşan Eğitim Sen Rize İl Temsilcisi Ercan Özay, yaşananlara şu sözlerle tepki gösterdi:

"Bu olay daha önce de Gebze’de yaşanmış ve tepkilere neden olmuştu. Bakanlığın mezuniyet törenlerine ilişkin okul yönetimlerine gönderdiği genelgeye göre okul yöneticileri hareket etmek zorunda bırakılıyor. Öğrencilerimize atılan mesaj da bunun bir yansımasıdır. İktidarın ırkçı, gerici, cinsiyetçi bir anlayış ile eğitimi ve toplumu dizayn etme çabasının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Cinsiyet eşitsizliğine dayalı politikalar, siyasi iktidarın muhafazakâr ve gerici cinsiyet anlayışıyla giderek derinleşmektedir. İktidarın kız çocukları ve kadınların haklarına, yaşamlarına, bedenlerine dönük hiçbir müdahalesini kabul etmeyeceğiz. Bu tür müdahalelerle ilerici, laik eğitim sisteminin önünü kapatmalarına müsaade etmeyeceğiz"

Öne Çıkanlar