Gelir İdaresi Başkanlığı vergi için astrologların peşine düştü

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi için astrologların peşine düştü
Yayınlanma:
A+ A-
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yayınladığı özelgeyle, astroloji danışmanlığı faaliyetlerinin de vergiye tabi olduğunu belirtti. Özelgede, astrologların kazançlarından yüzde 20 vergi kesileceği hatırlatıldı.

Artı Gerçek - Son dönemde özellikle sosyal medya, internet, telefon üzerinden astroloji danışmanlığı hizmeti artarken, Gelir İdaresi Başkanlığı astrologların peşine düştü. Güneş tutulmasıdır, gezegen retrolarıdır, astroloji haritalarıdır ve burçlardır derken bu 'hizmet'ten sağlanan kazançların vergisi de mercek altına alındı.

GİB, bu doğrultuda tereddütlerini gidermek için 'astroloji danışmanlığı faaliyetlerinin vergilendirilmesi' konulu bir özelge yayımladı.

GÖRÜŞ İSTENDİ

AA muhabirinin özelgeden yaptığı derlemeye göre, özelge talep formunda, internet üzerinden ve telefonla astroloji danışmanlığı hizmeti karşılığında alınan ücretten dolayı vergilendirip vergilendirilmeyeceği konusunda GİB'in görüşü talep edildi. Astroloji danışmanlığının sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılan serbest meslek faaliyeti olduğu belirtildi.

Serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemeler üzerinden yüzde 20 oranında tevkifat yapıldığı hatırlatıldı. Özelgede, ticari faaliyette, sermaye ve emekten oluşan sürekli bir organizasyon mevcut olup bu organizasyon içindeki sermaye ve emeğin payı yapılan faaliyetin türüne, niteliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğine işaret edildi.

Ticari bir organizasyon ve sermaye unsuru hakim olmaksızın, şahsi mesaiye ve mesleki bilgiye dayanarak kendi nam ve hesabına yapılan astroloji danışmanlığı faaliyetinin serbest meslek faaliyeti kapsamında değerlendirilmesi ve bu faaliyet nedeniyle elde edilen gelirin serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Öne Çıkanlar