Erdoğan'ı övmediği için yargılanan yazarın davasında gerekçesiz ceza isteyen savcı: Anlayana gerekçe çok

Erdoğan'ı övmediği için yargılanan yazarın davasında gerekçesiz ceza isteyen savcı: Anlayana gerekçe çok
Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ekim 2020 16:42
A+ A-
İmrek'in avukatı: Emine Erdoğan Hermes çanta takmamış mıdır, takmıştır. Öyleyse asılsız olan nedir? Müvekkilim Emine Erdoğan'ı övmediği için hakaretle suçlanmaktadır.

Evrensel Gazetesi yazarı Ender İmrek'in Emine Erdoğan'ı övmediği için yargılandığı davada, savcı gerekçe göstermeden cezalandırılmasını istedi.  

Evrensel Gazetesi köşe yazarı Ender İmrek’in 29 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan "Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta" başlıklı yazısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a "güzel vasıf atfetmeyerek hakaret etmek" iddiasıyla yargılandığı davanın 2’nci duruşması, Bakırköy Adliyesi 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İmrek'in katılmadığı duruşmada, avukatları hazır bulundu.  

Duruşmada ilk söz alan avukat Yıldız İmrek, "Muhatap Emine Erdoğan, burada siyasal bir rol üstlenmiş bir kişidir. Müvekkilim de bir basın mensubu sıfatıyla siyasal eleştiri yapmıştır. İddianamede ‘asılsız ithamlar’ gibi ifadeler vardır. Asılsız itham nedir anlamış değiliz. Emine Erdoğan Hermes çanta takmamış mıdır, takmıştır. Öyleyse asılsız olan nedir? Burada yapılan siyasal eleştiridir" dedi.

Sık sık lüks ve şatafat haberleriyle gündeme gelen Emine Erdoğan’ın Japonya ziyareti sırasında yaklaşık 50 bin dolar değerinde olduğu belirtilen Hermes marka çantayı takması uzun süre kamuoyunun gündemini meşgul etmişti.

‘MÜVEKKİLİM EMİNE ERDOĞAN’I ÖVMEDİĞİ İÇİN SUÇLANIYOR’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre davanın açılmaması gerektiğini belirten İmrek, "İddianamede ‘iyi ve güzel vasıflar atfetmeyerek hakaret' gibi bir suçlama vardır. Bu ne demektir? Yani bir kişinin beğenilmeyerek eleştirilmesi, dahası övülmemesi demektir. Yani müvekkilim Emine Erdoğan'ı övmediği için hakaretle suçlanmaktadır" diye konuştu.  

‘SÜLEYMAN SOYLU’NUN ‘ALÇAK ŞEREFSİZ’ SÖZLERİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SAYILDI’

TCK'nın 125’inci maddesinde düzenlenen hakaret suçunun unsurlarının belli olduğuna dikkat çeken İmrek, "Burada hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı anlaşılacaktır. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında söylediği 'alçak, şerefsiz' gibi sözler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilmişken, müvekkilimin, Emine Erdoğan'ı övmemesinin suç olarak kabul edilmesi hukuki değildir" diyerek, beraat talebinde bulundu.

SAVCIDAN CEZANIN GEREKÇESİNE SORAN AVUKATA: ANLAYANA GEREKÇE ÇOK

Esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, herhangi bir gerekçe göstermeden İmrek’e isnat edilen suçtan ceza verilmesini istedi. Mütalaaya karşı söz alıp savunma yapan avukatlar, savcının tüm suçlamalarının gerekçeli olması gerektiğini hatırlatmaları üzerine, duruşma savcısının avukatların bu talebine karşılık "Anlayana gerekçe çok açık" şeklinde yanıt vermesi dikkat çekti.

Savunmaların ardından avukatların esasa ilişkin savunmalarını hazırlaması için ek süre taleplerini kabul eden mahkeme, duruşmayı 2 Aralık’a erteledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar