Gergerlioğlu, Uygur Türkü Tohtiniyaz’ın akıbetini meclis gündemine taşıdı

Gergerlioğlu, Uygur Türkü Tohtiniyaz’ın akıbetini meclis gündemine taşıdı
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Uygur Türkü Kurban Tohtiniyaz’ın akıbetine dair soru önergesini meclis gündemine sundu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’e soru önergesi sundu. Gergerlioğlu, 6 Eylül sabahı evinden alınarak Sirkeci Karakoluna götürülen Uygur Türkü Kurban Tohtiniyaz’ın akıbetini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak cevaplamasını istedi. Gergerlioğlu, ailesinin ziyaretine izin verilmeyen ve eşi ile çocuklarının Çin'e iade edilmesinden endişelendiği Tohtiniyaz hakkında şu soruları sordu:

1.     Yukarıda bahsi geçen iddialar doğru mudur?

2.     Bakanlığınıza iletilmiş bu konuyla ilgili şikâyet var mıdır?

3.     Kurban Tohtiniyaz adlı yurttaşın ailesinin kendine ulaşamadığı yönündeki iddialar doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa ailesinin Kurban Tohtiniyaz adlı yurttaşı görmelerine neden izin verilmemektedir?

4.     Kurban Tohtiniyaz adlı yurttaşın Sirkeci karakoluna götürüldüğü iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa Kurban Tohtiniyaz adlı yurttaş neden Sirkeci karakoluna götürülmüştür? Kurban Tohtiniyaz adlı yurttaş sınır dışı edilmek için mi Sirkeci karakoluna götürülmüştür? Kurban Tohtiniyaz adlı yurttaş Çin Devleti’ne iade edilirse Kurban Tohtiniyaz adlı yurttaşın yaşam hakkı garantisi var mıdır?

5.     Son 5 yılda kaç Uygur Türkü yurttaş Çin Devleti’ne iade edilmiştir?

6.     Son 5 yıl içerisinde Bakanlığınıza Uygur Türkleri ve Çin Devleti ile ilgili şikâyet sayısı kaçtır?