Gezi Davası tutuklularının aileleri Meclis'teydi

Gezi Davası tutuklularının aileleri Meclis'teydi
Yayınlanma:
A+ A-
Gezi Davası tutuklularının aileleri ve avukatları HDP ve CHP gruplarını ziyaret etti. Grup toplantısının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu aileleri makamında kabul etti, adalet getirme sözü verdi.

Artı Gerçek - Gezi Parkı Davası’nda hapis cezası verilerek tutuklanan Can Atalay ve Tayfun Kahraman'ın aileleri ve avukatları bugün Meclis'teydi.

Aileler ilk olarak HDP grubunu ziyaret etti, bugün düzenlenen grup toplantısına katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da grup toplantısının başında ailelerin salonda olduğunu belirterek "Gezi rehinelerini ve ailelerini yürekten selamlıyorum. Gezi davasında özgürlükleri aylardır gaspedilen sevgili arkadaşlarımız için hemen özgürlük, ülke için hemen adalet ve acil demokrasi taleplerini duyurmak için buradalar. Biz de bu sese ses olmaktan onur duyuyoruz" dedi.

Gezi tutuklu ailelerinin Meclis'teki ikinci adresi CHP oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da grup toplantısına hem Gezi tutuklularına hem de ailelerine selam göndererek başladı:

"Gezi aileleri burada onlara da hoş geldiniz diyorum. Allah aşkına Gezi olayları Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının haksızlık karşısında yükselttikleri bir sestir. Ve bu ses bir bayraktır ve bu bayrak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrağıdır, demokrasi, adalet bayrağıdır. Milyonlarca gencimizin adalet istediği bir bayrak, bir sözdür o Yargılanıyorlar arkadaşlarımız."

KILIÇDAROĞLU: AHDİM VAR, VERA'YI BABASI İLE BULUŞTURACAĞIM

Kılıçdaroğlu konuşmasına, Gezi davasındaki tutuklamalara adalet getirme sözü vererek devam etti:

"Ahdimdir ne olursa olsun bedeli ne kadar ağır olursa olsun bu ülkeye adaleti ya getireceğim ya getireceğim. Ortası yok bu işin. Vera'yı babasıyla buluşturacağım, ahdim var. Gerçekten de bizim demokrasi tarihimizin onurlu bir sayfası olan Gezi'ye buradan selam göndermek de benim boynumun borcudur."

Kılıçdaroğlu konuşmasının sonrasında aileleri de makamında kabul etti.

Tutuklu yargılamanın istisna olması gerektiğini, ancak bu davada bunun uygulanmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, kimsenin kaçma şüphesi olmadığını, yurt dışında olanların da yargılama için Türkiye’ye geldiğini belitti. CHP lideri, "Suç işlemediler ki niye kaçsınlar? Zaten yargılama için yurt dışından geldiler. Süreci takip etmeyi sürdüreceğiz, hukuki olarak her türlü desteğimizi vermeye devam edeceğiz" dedi.

Aileler ve avukatlar, görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar