Göç İdaresi Uyum Müdürü: İş gücü eksiğini Suriyelilerle kapatıyoruz, OSB bunlar sayesinde dönüyor

Göç İdaresi Uyum Müdürü: İş gücü eksiğini Suriyelilerle kapatıyoruz, OSB bunlar sayesinde dönüyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2022 12:41
A+ A-
‘Hayvancılık, tarım, inşat, tekstil gibi işkollarında iş gücü açığı eksiğimizi kayıtlı Suriyelilerle kapatıyoruz. Organize sanayi bölgemizde günlük hayat bunlar sayesinde dönüyor.’

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, göçmenlerle ilgili tartışmalara dair birçok konuda açıklama yaptı. Oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıklayan Ok, sığınmacılara devletin kasasından tek kuruş ödenmediğini söyledi. 781 mahallenin yabancılara kapatıldığını bildiren Ok, Suriyelilerden yüksek nikah ücreti alınmasına dair tartışmalara ilişkin ise "Nikâhsız yaşamaya, zinaya mı teşvik edeceksin?" ifadeleriyle tepki gösterdi. Ok, iş gücü piyasasındaki eksiğin ise Suriyelilerle kapatıldığını anlatarak "Organize sanayi bölgemizde günlük hayat bunlar sayesinde dönüyor" ifadesini kullandı. 

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre ülkede ikamet eden ve çalışma izni olanlara ilişkin bilgiler veren Ok,  "Türkiye’de 5 milyon 506 bin 304 yabancı var, bu da Türkiye nüfusunun yüzde 6.64’üne denk geliyor. Bunların 1 milyon 422 bin 635’i ikâmet izniyle burada kalanlar. Yani yasal yollarla Türkiye’ye gelmiş, çalışma ve ikâmet izni almış kişilerdir. İzne tabi olarak çalışanlardır" dedi.

320 bin 458 kişinin uluslararası koruma statüsünde olduğunu belirten Ok "Afganistan, Pakistan, İran ve Irak’tan gelenlerin başı çektiği 192 farklı uyruktan kişi var. Geçici koruma statüsünde olan 3 milyon 763 bin 211 Suriyeli var. Geri döneceklerini öngörerek Suriyelilere geçici koruma statüsü verilmiştir" ifadelerini kullandı.

OY KULLANACAK SURİYELİ SAYISINI AÇIKLADI

Türkiye vatandaşı olan Suriyeli sayısını da açıklayan Ok, bunların 200 bin 950 kişi olduğunu bildirdi. "Bunların 113 bin 654’ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda. Seçimlere bir etkileri söz konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir ilde, bir ilçede oturmuyorlar ki" şeklinde konuştu.

15 İLDE KAYIT YOK: 781 MAHALLE YABANCIYA KAPATILDI

"İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay gibi 15 ilde artık kayıt almıyoruz. 781 mahalleyi hem ikamet hem geçici koruma ve hem de uluslararası koruma olmak üzere tümüyle yabancıya kapattık" diyen Ok, adreslerinde bulunmayanların geçici koruma kayıtlarını da askıya aldıklarını belirtti.

‘MİLLETİN CEBİNDEN TEK KURUŞ SURİYELİLERE HARCANMIYOR’

"Devletin kasasından, milletin cebinden Suriyelilere tek kuruş verilmiyor" diyen Ok, harcamaların kaynağını ise şöyle açıkladı: "BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sağladığı fon ile sosyal uyum yardımı adı altında 1 milyon 800 bin Suriyeli’ye, aylık 155 lira Kızılay kart üzerinden ödeniyor."

‘TÜRKİYE’DE DOĞANLAR VE ERGENLİK ÖNCESİ BURAYA GELENLER DIŞINDAKİLERİN HEPSİ DÖNER’

Suriyelilerin dönüş planına dair de konuşan Gökçe Ok şunları söyledi:

"Onurlu bir şekilde dönmeleri sağlanırsa giderler. Türkiye’nin terörden temizlediği güvenli bölgede yapılacak konutların ardından 1 milyonun üzerindeki Suriyeli buralara döner. Bunun planlamasını yapıyoruz. Türkiye’de doğanlar, ergenlik çağı öncesi buraya gelenlerin dışındaki Suriyelilerin hemen hepsi döner."

‘İŞ GÜCÜ PİYASASINDAKİ EKSİĞİ SURİYELİLERLE KAPATIYORUZ, ORGANİZE SANAYİ BUNLAR SAYESİNDE DÖNÜYOR’

"Hayvancılık, tarım, inşat, tekstil gibi işkollarında işgücü açığı eksiğimizi kayıtlı Suriyelilerle kapatıyoruz" diyen Ok şöyle devam etti: "Çalışma çağındakilerin tamamına yakını çalışıyor. Organize sanayi bölgemizde günlük hayat bunlar sayesinde dönüyor. Çalışmayan hemen hemen yok gibi ancak bunları ucuz emek kaynağı olarak görmemek lazım. Eğitim-öğretim çağındakilerin eğitime dahil edilmesi gerekir. Ancak Suriyeli karşıtlığından doğan korku ve tedirginlikten dolayı çocuklarını okula göndermek istemiyorlar."

NİKÂH ÜCRETİNE TEPKİ: ZİNAYA MI TEŞVİK EDECEKSİNİZ?

Suriyelilerin Türkiye’nin demografik yapısını değiştireceğine dair eleştirilere de yanıt veren Ok "2053 yılında Suriyelilerin sayısı 35 milyon olacak gibi iddialar var. Nüfus biliminde böyle bir matematik yok. Suriyeliler Türkiye’nin demografisini değiştirebilecek bir sayıya ulaşamayacaklar" dedi.

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, Suriyelilerden yüksek nikâh ücreti alınmasına ilişkin tartışmalara da dikkat çeken bir yanıt vererek "‘Suriyelilerin nikâh ücretlerini artıracağım’ deniyor. Nikâhsız yaşamaya, zinaya mı teşvik edeceksin?" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar