Gönüllü muhabirlik yapan vekile ceza

Gönüllü muhabirlik yapan vekile ceza
Gazetecilerle dayanışmak amacıyla JINHA’da gönüllü muhabirlik yapan HDP'li Feleknas Uca’ya, 'emre itaatsizlik' gerekçesiyle ceza verildi. DİYARBAKIR...

Gazetecilerle dayanışmak amacıyla JINHA’da gönüllü muhabirlik yapan HDP'li Feleknas Uca’ya, 'emre itaatsizlik' gerekçesiyle ceza verildi.

DİYARBAKIR – Özgür Gazeteciler Cemiyeti'nin (ÖGC) 2016 yılı Ağustos ayında, özgür basınla dayanışmak amacıyla başlattığı "Gönüllü Muhabirlik" kampanyası nedeniyle JINHA'da bir gün sembolik muhabirlik yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca'ya "Emre aykırı hareket etmek" iddiasıyla ceza verildi.

Uca, Diyarbakır Sümerpark’ta Barış Anneleri Meclisi'nin başlattığı oturma eylemi ve açıklamasını takip etmiş, röportaj yapmıştı. Polisler hem açıklamaya hem de eyleme müdahale etmişti. Uca, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında İdare Mahkemesi tarafından "emre itaatsizlik" gerekçesiyle 219 lira para cezası kararı verildi.

‘CEZA TRAJİKOMİK'

Cezayı "trajikomik" bulan Uca, "O gün ben gün boyu gazetecilik yaptım, kadınlardan röportaj aldım. Polisler açıklama ve oturma eylemi için benimle müzakere etmek istediklerinde ‘Bugün ben gazeteciyim’ yanıtını verdim. Ama bana gönderilen tutanakta ‘Emre aykırı hareket etmek’ sözü geçiyor. Ben o gün annelerin oturma eylemine sadece röportaj almak için katıldım, bizlere ceza vermek için her türlü yolu deniyorlar. O gün ayrıca annelerin dışarıda ne açıklama yapmasına ne de oturmalarına izin verdiler. Kadınlar resepsiyon salonunda oturma eylemlerini yaptılar. Bu tutanak trajikomik" dedi.

Öne Çıkanlar