Gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti öğrencilere cinsel saldırı tehdidi

Gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti öğrencilere cinsel saldırı tehdidi
Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ocak 2021 20:33
A+ A-
Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan AKP'li Melih Bulu'yu protesto eden öğrenciler sabah saatlerinde gözaltına alındı. Öğrencilerin şiddete ve tehdide maruz bırakıldığı öğrenildi.

AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne atanmasını protesto ettiği için gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti Yıldız İdil Şen ve Havin Özcan, cinsel saldırıyla tehdit edildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan AKP'li Melih Bulu'yu protesto ettikleri gerekçesiyle çok sayıda öğrenci bugün sabah saatlerinde evleri basılarak gözaltına alındı.    

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Kadınların Kurtuluşu üyesi Yıldız İdil Şen ve Kızıl Okyanus üyesi  Havin Özcan’ın şiddete maruz bırakılıp, cinsel şiddet ve ölümle tehdit edildikleri belirtildi.     

LGBTİ+ aktivistlerinin avukatı Yağmur Kavak, Gazete Karınca'dan Pelin Özkaptan'a verdiği bilgide, soruşturmayı Güvenlik Şube’nin yürüttüğünü ancak gözaltına alınan öğrencilerin Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Merkezi’nde (TEM) tutulduğunu söyledi.  

Kavak, gözaltına alınan Yıldız ve Havin'e yönelik şiddetin evde başladığını ve hastanede devam ettiğini belirtti. Polisin, Yıldız ve Havin'in günlük yaşamlarının takip edildiğini belirtecek şekilde ifadelerde bulunduklarını söyleyen Kavak, müvekkillerinin cinsel saldırıyla tehdit edildiğini belirtti.

Kavak, osyal medya üzerinden de hedef gösterilen aktivistlerin, LGBTİ+ kimlikleri üzerinden tehdit ve aşağılayıcı söylemler sarf ettiğini de ekledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar