Gözaltına alınan öğretmenler tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Gözaltına alınan öğretmenler tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi
Telefonlarının dinlendiği ortaya çıkan öğretmenlere, emniyet ve savcılıkta, sendikal faaliyetleri ve bir gizli tanığın kendi aleyhlerinde verdiği ifadelerin sorulduğu öğrenildi.

Diyarbakır’da gözaltına alınan öğretmenlerden 3’ü tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 14 öğretmen ise serbest bırakıldı.

Diyarbakır’da 5 Kasım Perşembe günü "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla gözaltına alınan 28 öğretmenden 11’i Cuma günü serbest bırakılmıştı. Bugün sabah saatlerinde gözaltındaki 17 öğretmen, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından öğretmenler Devrim Durucan, Abbas Şahin ve Mehmet Edip Erdoğdu tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Şenay Koç, Zeynep Kaya, Kasım Aydın, Yıldırım Arslan, Saliha Zorlu, Recep Şimşek, Mehmet Baydemir, Mehmet Emin Yücel, Halis Kızılırmak, Ezgi Çelik, Mehmet Arda, Fatih Mutlu, Pelda Sevim, Murat Derince ise savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

2 KİŞİ HALA GÖZALTINDA

Çanakkale’de gözaltına Şavaş Saymaz ile Yalova’da gözaltına alınan Fatih Mutlu’nun ise gözaltı işlemleri sürüyor.

TELEFONLARI DİNLENEN ÖĞRETMENLERE SENDİKAL FAALİYETLERİ SORULDU

Öğretmenlere emniyet ve savcılıkta, katıldığı sendikal faaliyetler, telefon dinlemesine takılan konuşmaları ve bir gizli tanığın kendi aleyhlerine verdiği ifadelerin sorulduğu öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı, soruşturmada gizlilik kararının sürdüğünü aktardı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar