Gri pasaportla insan kaçakçılığı skandalında 2 kişi tutuklandı

Gri pasaportla insan kaçakçılığı skandalında 2 kişi tutuklandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2022 04:56
A+ A-
Kamu görevlisi olmayan kişilere gri pasaport sağlayarak yurt dışına kaçmalarını sağlayan Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir K. ve Servi Beldesi eski Başkanı Ali A. tutuklandı.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilerin, hizmet damgalı pasaport (gri pasaport) sağlanarak yurt dışına kaçırılmaları nedeniyle gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklandı. 

Malatya Haber'de yer alan habere göre Malatya İl Emniyet Müdürlüğü, '2021'de Yeşilyurt Belediyesi Meclis Üyesi CHP'li Günnur Tabel'in gündeme götermesiyle ortaya çıkan 'Gri Pasaport Skandalı'na ilişkin adli soruşturma kapsamında Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir K., Bingöl'ün Servi Beldesi Eski Belediye Başkanı Ali A. ile birlikte toplam 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerin ardından Nöbetçi Malatya Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Bekir K. ile organizatörlerden olduğu öne sürülen  Ali A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturma kapsamında 2 şüphelinin ise adli kontrol şartıyla serbest kaldığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Yeşilyurt Belediyesi'nin Nisan 2021’de  Meclis toplantısında, CHP'li Meclis Üyeleri'nin verdiği bir soru önergesi ile, Yeşilyurt Belediyesi'nin, belediye ve Malatya ile hiçbir ilişkisi olmayan 43 kişiye yarı - diplomatik Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) sağlayarak, iki belediye başkan yardımcısının yönetiminde Almanya'ya gönderdiği, pasaport sürelerinin dolmasına karşı söz konusu 43 kişinin bir daha yurda dönmediği ortaya çıkmıştı. Bingöllü oldukları belirlenen 43 şahıs Türkiye'ye dönmezken, olayın ortaya çıkmasının ardından Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Bekir K. görevden alınmıştı.

Gri pasaport ile insan kaçakçılığının ayrıntıları ortaya çıktıkça, skandalın boyutları da çeşitlenmiş, Almanya'ya gönderilen ve çoğunluğu Bingöllü olan 43 kişinin her birinden 6 bin ile 10 bin Erou arasında değişen para alındığı, parayı verenler tarafından itiraf edilmişti.

Skandala yönelik başlatılan idari soruşturma kapsamında, Malatya Vali Yardımcısı Mehmet G., Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Bekir K.,  Başkan Danışmanı İsa Y., İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret O., İl Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Müdürü Ahmet C. görevden uzaklaştırılmıştı.

Öne Çıkanlar