Hablemitoğlu soruşturmasında Abdullah Gül iddiası

Hablemitoğlu soruşturmasında Abdullah Gül iddiası
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2022 13:26
A+ A-
15 Temmuz darbe girişiminin ardından raftan indirilen Necip Hablemitoğlu suikastı dosyasıyla ile ilgili üç tanık ifadesi yeniden tartışılmaya başladı.

Ankara'da 20 yıl önce evinin önünde suikasta uğrayan Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili dosyaya giren üç ifade yeniden gündeme geldi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından raftan indirilen dosyaya 11-21 Ekim 2016’da eklenen üç tanık ifadesinde, Enver Altaylı-Hablemitoğlu karşılaşması, Hablemitoğlu-Gül görüşmesi ve Özcan ile Hablemitoğlu görüştü iddiası öne çıktı.

Cumhuriyet’te yer alan Sefa Uyar'ın haberine göre 11 Ekim 2016’da ifade veren eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, 2002’de, eski AKP milletvekili Ramazan Toprak ve Hablemitoğlu’yla ofisinde görüştüğünü anlattı. Görüşmenin ardından ofise, Altaylı’nın geldiğini aktaran Şıvgın, bu sırada Hablemitoğlu ve Altaylı’nın karşılaştıklarına işaret ederek, "Altaylı, ‘Kim bunlar?’ dedi. Ben de kim olduklarını anlattım" dedi. Şıvgın, Altaylı’nın o gün Hablemitoğlu’nun çalışmaları için "Ivır zıvır" dediğini de belirtti.

‘ABDULLAH GÜL, ‘BEN ÖYLE BİR ŞEY SÖYLEMEDİM’ DEDİ’

2002’nin yaz aylarında kendisinin, Toprak, Hablemitoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de dahil olduğu bir görüşme gerçekleştiğini de söyleyen Şıvgın, olayı şöyle anlattı:

"Hablemitoğlu, Abdullah Gül’e, ‘Amerika’da bir lobi toplantısında ‘Bizi iktidara getiren Amerika ne isterse onu yapacağız’ demişsiniz’ diye bir açıklamada bulunduğunu söyleyince Abdullah Gül çok şaşırdı. Bunun üzerine Hablemitoğlu ısrar etti. Abdullah Gül, ‘Ben öyle bir şey söylemedim’ dedi. Abdullah Gül’e ‘Sen kimlerle toplantı yaptın?’ dedim. ‘Alan Makovsky ve Henri Barkey ile görüştüm’ dedi. Bu kişilerle görüştüğünü kabul etti ancak içeriğinden bahsetmedi. Abdullah Gül, Necip Hablemitoğlu’nda bu yönde bir bilgi sahibi olması nedeniyle tedirgin oldu. Zaten şaşırmıştı."

Şıvgın’ın bu ifadesinden 9 gün sonra, 20 Ekim 2016’da da eski AKP milletvekili Toprak’ın ifadesi alındı. Abdullah Gül ile görüşmeyi doğrulayan Toprak, görüşmenin 19 Haziran 2002’de, saat 11.30-13.00 arası Meclis lojmanlarında gerçekleştiğini söyledi. 

Haberde Gül’ün, Hablemitoğlu suikastine yönelik "aktif bir çaba" sarf etmediğini de söyleyen Toprak, "Necip Bey’in katledilmesi konusunda kendisinden beklediğimiz aktif bir çabasını veya özel bir gayretini göremedim. Bunun nedenini de anlayabilmiş değilim" ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler