Hacettepe Yönetimi geri adım attı: 12 bin sağlık çalışanının promosyon anlaşması imzalandı

Hacettepe Yönetimi geri adım attı: 12 bin sağlık çalışanının promosyon anlaşması imzalandı
SES Ankara Şubesi ve sağlık çalışanları 4 Ağustos’tan beri Hacettepe Üniversitesi önünde 12 bin personelin promosyon güncellemesi için eylemdeydi. Sağlık emekçilerinin mücadelesi sonucu Hacettepe yönetimi geri adım attı.

Rojhat BİLMEZ - İrfan TUNCÇELİK


ANKARA -Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara şubesi ve sağlık çalışanlarının 4 Ağustos’tan beri Hacettepe Üniversitesi'nde 12 bin personelin promosyon güncellemesi için yaptığı mücadele sonuç verdi. Anlaşma gereği Halk Bank tarafından 1+3 yıllığına 40 bin TL nakit ve 2 bin 200 TL'lik parafpara ödemesi yapılacak.

SES Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi ve Hacettepe İşyeri Temsilcisi Sabiha Akdeniz Günay kararı Artı Gerçek'e değerlendirdi.

4 Ağustos’tan beri alanlarda verdikleri mücadelenin sonuç verdiğini söyleyen Günay şöyle konuştu:

“Sağlık emekçileri olarak bizler bu promosyon mücadelesinde alanda olmak utanç verici. Biz bu promosyon ödemeleri için bir ay boyunca mücadele verdik, alandaydık ve yönetimle görüşmeler yaptık. Tabi baskı unsuru olunca emekçiler aslında istedikleri hakkı kazanıyorlar. Aslında bu çok küçük bir şey. Bu tarz şeylerle meşgul edilmek bile bir sağlık emekçisi için utanç verici, sonuçta sağlık emekçisinin yeri hastanede hasta bakım alanlarında görevini yürütmektir. İnsanca yaşayacak temel ücreti olsa bunların hiç biriyle uğraşmazdık. Ama meşgul ediliyoruz çünkü liyakatsiz yöneticiler yönetiyor sağlık kurumlarını.”

Günay ayrıca anlaşma çerçevesindeki promosyonun enflasyon farkına göre güncellenmesini de talep ettiklerini belirtti.

'MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYİN'

Sağlık sisteminde yaşanan çöküşün ve ekonomik krizin sağlık emekçilerinin yaşam standartlarında büyük düşüşe neden olduğunu ve ücretlerin açlık sınırına yaklaştığını belirten Günay mücadele çağrısı yaptı ve sözlerini şöyle tamamladı:

"Bizi sürekli alanlara iten yanlış politikalar ve liyakatsiz yöneticilerin elinde sürdürülmeye çalışılan yanlış bir sistemin kurbanları olmak istemiyoruz. Bütün sağlık çalışanları arkadaşlarıma tek bir yol göstermek istiyorum oda mücadele etmek.”

Öne Çıkanlar