Tanrıkulu'nun hak ihlalleri raporu: 1 ayda 875 işkence olayı

Tanrıkulu'nun hak ihlalleri raporu: 1 ayda 875 işkence olayı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Sezgin Tanrıkulu’nun hazırladığı rapora göre ekim ayında 196 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi, 429'u cezaevinde olmak üzere 875 işkence olayı meydana geldi. 36 kadın cinayeti, 158 iş cinayeti yaşandı.

Artı Gerçek- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de İnsan Hak İhlalleri Ekim 2022 Raporu’nu yayınladı.

Rapora göre 1 ayda 196 kişinin yaşama hakkı ihlal edildi. Yaşam hakkı ihlal edilenlerden biri cezaevinde öldü. 1 ayda 36 kadın cinayeti, 158 iş cinayeti oldu. Ekim ayında 875 işkence olayı yaşandı, bu işkence olaylarının 429’u cezaevlerinde meydana geldi.

GAZETECİLERİN HAKLARI İHLAL EDİLDİ

Tanrıkulu'nun yayınladığı rapora göre; düşünce ve ifade özgürlüğünü kullandığı için 20 kişi tutuklandı, 8 kişi hakkında açılan davada mahkum oldu. 25 gazeteci gözaltına alındı, 10 gazeteci tutuklandı, 3 gazeteciye soruşturma açıldı, 7 gazeteci ve yazar hakkında daha önce açılan davalarda ceza çıktı. 14 gazeteci mesleğini yaparken saldırıya uğradı. İnternet sitesi haberlerine 58 erişim engelleme kararı verildi, RTÜK televizyonlara 8 kez ceza açıkladı, 4 yayın hakkında toplama kararı alındı.

TİYATRO VE GÖSTERİLER YASAKLANDI

Eylem ve etkinliklere kolluk müdahalesi ve yasak kararları da raporda yer aldı. Buna göre; 12 ilde eylem ve etkinliklere 36 kez kolluk müdahalesi oldu, 15 tiyatro ve gösteri yasaklandı, eylem ve etkinliklerde 444 kişi gözaltına alındı, 1 kişi toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullandığı için açılan davada mahkum oldu. (ANKA)

Öne Çıkanlar