Hakimden Gazeteci Demir'e: 'Bunları gazeteciler cemiyetine anlatırsın'

Hakimden Gazeteci Demir'e: 'Bunları gazeteciler cemiyetine anlatırsın'
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Hayri Demir'in 'örgüt üyeliği' ve 'örgüt propagandası' suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme başkanı Demir'in savunmasını keserek "Bunları gazeteciler cemiyetinde anlatırsın" dedi. Duruşma 21 Aralık'a ertelendi.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ

Artı Gerçek - Gazeteci Hayri Demir’in, Suriye’nin kuzeyinde yaptığı gazetecilik faaliyeti nedeniyle "örgüt üyeliği” ve "örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 14. duruşması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

HER 2 SUÇTAN CEZA İSTENDİ

Hayri Demir ve avukatı Nuray Özdoğan hazır bulunduğu duruşmada, savcı verdiği mütaalada Demir'in her iki suçtan da cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaada Demir’in yaptığı ve iddianameye konu haberlerle "örgüte hizmete ettiği” iddiasında bulunuldu. Demir’in daha önce çalıştığı Dicle Haber Ajansı’nın OHAL döneminde kapatılmış olmasını cezaya gerekçe hususlar arasında gösterildi. Selahattin Demirtaş ile yapılan söyleşiyi dahi ceza gerekçe hususlar arasında sayıldı.

DEMİR: BEN GAZETECİLİK YAPTIM

Demir mütaalaya karşı verdiği savunmada, Suriye'de gazetecilik faaliyeti için bulunduğunu söyledi. Suçlamaya delil sayılan şarkı ve belgesel hakkında soruşturma ya da yasaklama olmadığını belirtti. Ceza alması durumunda atılı suçlamalardan ötürü değil gazetecilik faaliyetinden ötürü ceza alacağını vurguladı. Savcının mütaalasını kabul etmediğini vurgulayan Demir, "Gazeteciler her zaman cezalarla ve baskılarla susturulmaya çalışıldı. Sonuç ne olursa olsun gazetecilik yapmaktan vazgeçemeyeceğim. Ben o dönem Suriye'deydim, şimdi fırsatım olsa İran'da olurdum. Merak ediyorum, o dönem İŞİD tarafında durup haber yapsaydım burada yargılanır mıydım? Yedi yılı aşkın süredir burada gazeteciliği savunuyorum. Çünkü ben gazetecilik yapıyorum" dedi.

MAHKEME BAŞKANI DEMİR'İN SAVUNMASI KESTİ

Demir’in gözaltında kaybedilen eski Özgür Gündem muhabiri Ferhat Tepe’nin cenazesine dair anlatımlarda bulunduğu sırada mahkeme başkanı tarafından "dünya görüşünü mahkemeye anlatmaya çalışması” denilerek kesildi. "Bunları gazeteciler cemiyetinde anlatırsın" dedi.

Demir, savunmasına devam etmek istedi. Buna rağmen mahkeme başkanı "savunmasını yaptı” diyerek, yapılamayan savunmayı yapılmış gibi tutanaklara geçti.

DURUŞMA 21 ARALIK'A ERTELENDİ

Demir'in avukatı Nuray Özdoğan, Demir'in sözünün kesilerek savunma hakkının engellendiğini belirtti. Özdoğan, mütaalaya karşı savunma yapmak üzere ek süre talep etti.

Talebi kabul eden mahkeme duruşmayı 21 Aralık saat 10:45'e erteledi.

DEMİR: YAZMAYA VE HABER VERMEYE DEVAM EDECEĞİM

Gazeteci Hayri Demir, duruşma sonrasında davayı Artı Gerçek'e değerlendirdi. Demir, mütalaanın tamamen gazeteciliğin cezalandırılması üzerine kurulu olduğunu belirtti. Savcının yaptığı haberlerle ‘örgüte hizmet ettiği iddiasında bulunmasına tepki gösteren Demir, "Daha önce çalışmış olduğum kurum hakkında o dönem herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma olmamasına rağmen OHAL döneminde KHK ile kapatılmış olmasını cezaya dayanak yaptı. Mahkeme heyetinin tavrı da savcının tavrından farklı değildi” dedi. Demir, mahkeme heyetinin duruşmadaki tavrını da "gazeteciliği savunduğum halde defalarca savunmamı keserek mütalaaya ilişkin esas savunmamı bile ‘dünya görüşü’ olarak değerlendirdi. Savunmamı yapamadığım halde tutanaklara ‘savunmasını yaptı’ şeklinde geçirdi.” diyerek eleştirdi. Davada aslında gazeteciliğin yargılandığını belirten Hayri Demir, gazeteciliğin suç olmadığını vurguladı, haber vermeye devam edeceğim” dedi: "Tamamen kumpas kurularak açılan ve 7 yıldır süren dava sürecinde yaşananlar da aslında gazeteciliğin kendisinin cezalandırılmak istendiğini gösteriyor. Elbette mahkemede sözümü keserek söylettirmese de her zaman söylediğimiz gibi, gazetecilik suç değildir. Susturmaya çalışanlara inat konuşmaya, yazmaya, haber vermeye devam edeceğim” dedi.

NE OLMUŞTU

Demir, dava kapsamında 16 Mart 2017’de gözaltına alınıp sekiz gün sonra serbest bırakılmış, hakkındaki iddianame Mayıs 2019’da tamamlanmıştı. Demir’e yöneltilen suçlamalar Şubat 2016’da evinden çalındıktan sonra Emniyette ortaya çıkan hafıza kartlarındaki görüntü ve fotoğraflar ile çoğunluğu haber ve fotoğraflardan oluşan sosyal medya paylaşımlarına dayandırılıyor. İddianamede suçlamalara dayanak olarak yer verilen haber ve fotoğraflar arasında Demir’in Şanlıurfa Akçakale’den yaptığı bir canlı bağlantıyı içeren fotoğraf, Suriye Kobani’de çekildiği belirtilen görüntüler, Demir’in 2015 yılında Diyarbakır’da Nevruz bayramında çektiği fotoğraflar 7 Eylül 2014’te Demokratik Toplum Kongresi’nin olağan kurultayında çekilen fotoğraf bulunuyor.

Öne Çıkanlar