‘Haklarımız pazarlık konusu haline getirilemez’

‘Haklarımız pazarlık konusu haline getirilemez’
İnşaat-İş: ‘Üyelerimizin tüm haklarını gerçek ücretler üzerinden ödemediğiniz takdirde olanlardan ne işçi arkadaşlarımız sorumludur ne de sendikamız' GÜNCEL...

İnşaat-İş: ‘Üyelerimizin tüm haklarını gerçek ücretler üzerinden ödemediğiniz takdirde olanlardan ne işçi arkadaşlarımız sorumludur ne de sendikamız'

GÜNCEL – İnşaat İşçileri Sendikası işten atılan 5 üyesinin ihbar, kıdem ve geriye dönük haklarının Sera Group-TAV ve Alkman patronları tarafından pazarlık haline getirilmesine ilişkin sert bir açıklamada bulundu. Sendika; ‘Üyelerimizin bir kuruş hakkını dahi bizimle pazarlık konusu haline getirmesinler’ dedi.

Emaar Square’ın satış ofisi önünde gerçekleştirdikleri direnişin 4. gününde olan sendika, ‘Alın terimiz ve haklarımız pazarlık konusu haline getirilemez!’ başlıklı açıklamada şunlara yer verdi:

"Daha önce sayıları on binleri bulan inşaat işçisi bu ölüm şantiyesinde çalıştı, terini, emeğini, alın terini döktü öyle gitti. Hatta kimisi kanını dökerken kimisi de canını bırakarak gitti bu ölüm şantiyesinden. Ama tüm bunlara rağmen direnmenin, örgütlenmenin, örgütlenerek güçlü olmanın yani bir ‘sınıf olmanın’ bilincine buradaki çalışmalarımızdan ve elde ettiğimiz kazanımlardan ulaştı desek hiçte abartı olmayacaktır, olamazda.

Emaar patronlarının sendikamıza duyduğu derin öfke ve nefretin altında işte bu tarihsel kazanımlar vardır. Yine bu öfkenin altında; sadece işten attıkları 5 işçinin gerçek ücretler üzerinden istedikleri hakları değil, attıkları işçinin yanında hiçbir çıkar gözetmeden arkadaşlarının uğradığı haksızlık karşısında yan yana, omuz omuza direnişe duran 50 işçinin bilinçli-örgütlü hali vardır. Sera-TAV ve Alkman patronlarını korkutan asıl neden inşaat işçilerinin çelik bilincine su veren İnşaat-İş’in sınıf sendikacılığı anlayışıdır."

‘BİZLER DE SİZİN KAZANÇ KAPILARINIZI KAPATIRIZ’

Sendikanın konuyla ilgili duyurusunda kendi resmi internet sayfalarında yer verilirken açıklama şu ifadelerle tamamlanıyor:

"İnşaat İşçileri Sendikası olarak buradan Sera-TAV ve Alkman patronlarını son kez uyarıyoruz. Üyelerimizin bir kuruş hakkını dahi bizimle pazarlık konusu yapmasınlar. Bizler en temel hakkımız olan alınterimizin karşılığını istiyoruz. Bu taleplerimiz karşılanmadığında bizler de sizin kazanç kapılarınızı kapatırız. Satış ofisinde milyonlara sattığınız o daireleri sizlere sattırmayız. Bunun bedeli ne olursa olsun biz ödemeye hazırız. Üyelerimizin tüm haklarını gerçek ücretler üzerinden ödemediğiniz takdirde olanlardan ne işçi arkadaşlarımız sorumludur ne de sendikamız."

Sendika ayrıca yaptığı başka bir açıklamayla da; "Yarın (22 Mart) sabah saat 10:00’da Çalışma Bakanlığı’na ait Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi önünde daha önce hazırladığımız şikâyet dilekçelerimizi yapacağımız basın açıklamasının ardından buraya teslim edeceğiz" dedi.

Öne Çıkanlar