Halise Aksoy cezaevinden çıktı

Oğlunun cenazesinin kargo kutusunda teslim edilmesiyle gündeme gelen ve daha sonra itirafçı ifadeleriyle tutuklanan Halise Aksoy tahliye oldu. Aksoy, "Ben hâlâ gözyaşları içindeyim" dedi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Oğlu Agit İpek’in kemikleri bir kutu içerisinde kargoyla kendisine teslim edilen ve itirafçı Ümit Akbıyık’ın beyanlarıyla 28 Nisan 2023'ten beri tutuklu bulunan Halise Aksoy yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında tahliye kararı verdi.

Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davadaki tahliye kararının ardından Aksoy cezaevinden çıktı. Aksoy'u DEM Partili Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Leyla Ayaz, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Sultan Yaray, Rosa Kadın Derneği, Barış Anneleri, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), İnsan Hakları Derneği i(İHD) temsilcileri ve yakınları karşıladı.

aksoy.jpg

ALKIŞLAR VE ZILGITLARLA KARŞILANDI

Alkışlar, zılgıtlar ve çiçeklerle karşılanan Aksoy, cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ben hâlâ gözyaşları içerisindeyim. Umarım içerideki tüm yoldaşlarımız da bırakılır. Hepiniz hoşgeldiniz. İçerideki arkadaşlarımız da bizden haberdar olsunlar dediler. Herkese selamları var, moralleri yerinde. Zaten bütün dünyamız zindana döndü, dışarıda olmanın pek anlamı yok bizim için. Ruhlarımız cezaevlerindedir. Ben çıktım ama bütün arkadaşlarımız hâlâ içeride. Elimden gelse kendimle çıkarır gelirdim."

aksoy2.jpg

Aksoy'un konuşmasının ardından 'Bijî berxwedana zîndana' (yaşasın cezaevi direnişi) sloganları atıldı.

Öne Çıkanlar