‘Halkın suyunu çalan Cengiz Holding’in yasa dışı çalışmalarını teşhir edeceğiz’

‘Halkın suyunu çalan Cengiz Holding’in yasa dışı çalışmalarını teşhir edeceğiz’
Yayınlanma:
A+ A-
Cerattepe’de büyük bir çevre tahribatı yaparak maden açan yandaş Cengiz Holding’in tüm kente içme suyu sağlayan kaynaktan su kaçırdığı ortaya çıkmıştı.

Artvin’in Cerattepe bölgesinde büyük bir çevre tahribatı yaratarak maden faaliyeti yapan yandaş Cengiz Holding’in tüm kente içme suyu sağlayan Satemo mevkiindeki kaynaktan su kaçırdığının ortaya çıkmasına tepki gecikmedi. Yeşil Artvin Derneği, Artvin Belediyesi şehir söz konusu bölgeye giderek tutanak tuttu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, maden şirketinin ÇED raporunda da böyle bir hakları olmadığını belirterek, gerekli izinlerinin de olmamasına rağmen yasa dışı bir şekilde suyun yatağını da bozarak kaynağın bulunduğu bölgeye bir adet ekskavatör ve bir adet de yaklaşık elli tonluk su tankının yerleştirildiğini aktardı.

"Belediyenin su çalışma ekibi depodaki bulanıklığı görünce alana çıkarak durumu tespit ediyor ve Belediye Zabıta ekipleri de akşamüzeri su kaynağının olduğu yere giderek şirketin izinsiz bir şekilde su alma çalışmasını engelledi" diyen Karahan, "Ertesi gün ilgili kurumlara bilgi verilerek yerinde tespit yapışması için alana çıkıldı" diye ekledi.

‘YAŞAM KAYNAKLARIMIZIN YOK OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Şirketin tamamen yasa dışı yollarla su almaya çalıştığını vurgulayan Karahan, "Su almak istenen yerin, şehrin içme suyunu besleyen kaynak olduğu ayrıca yapılan bu yasa dışı su alma çalışmasıyla şehrin suyunun bulandığı ve sağlık açısından tehlike oluşturduğu, bir adet ekskavatör ve elli tonluk su tankının alanda olduğu kurumlar tarafından tespit edilerek tutanak altına alındı" diyerek, bundan sonraki yasal sürecin takipçileri olacaklarının altını çizdi. Karahan, her zaman Artvin halkının haklarını savunacaklarını ve yaşam kaynaklarının yok olmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

‘BU KANUN TANIMAZ, YASA DIŞI ÇALIŞMALARI TEŞHİR EDECEĞİZ’

Artvin Belediyesi’ne ve su ekibinde çalışanlara teşekkürlerini ileten Karahan ayrıca, "Şirketin bu kanun tanımaz, yasa dışı çalışmalarını teşhir etmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Artvin’in Cerattepe bölgesinde maden faaliyetçiliği yapan maden şirketi, kendileri için geçerli olan ÇED raporunda geçmemesine ve gerekli izinleri almamasına rağmen Dere Mahallesi Satemo mevkiindeki noktaya yaklaşık elli tonluk su tankı koyarak su alması Artvin Belediyesi tarafından tespit edildi.

ZABITALAR SU NÖBETİ TUTTU

Artvin Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri Satemo Mevkii’ne giderek maden şirketinin izinsiz bir şekilde su alma çalışmasını engelleyerek gece boyu nöbet tutmuştu. Cumartesi sabahı ilgili kurumlara haber veren Belediye yetkilileri, kurum yetkilileriyle birlikte yerinde tespit yapmak için şehrin su kaynağının bulunduğu alana çıkarak şirketin tamamen yasa dışı yolarla suyu almaya çalıştığını tespit etti ve tutanak tuttu.

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler