Hanefi Avcı: Peker’i kızdıran çok daha büyük bir sebep vardır

Hanefi Avcı: Peker’i kızdıran çok daha büyük bir sebep vardır
Yayınlanma:
A+ A-
'Eski bir suç örgütü lideri, kalktı konuşuyor. Büyük ihtimalle de konuştukları doğruya benziyor. Halkta da karşılığı var.'

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı, suç örgütü lideri Sedat Peker'in son videosuna ilişkin değerlendirmesinde, "Peker’i kızdıran çok daha büyük bir sebep vardır" dedi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı 8'inci videosunda kendisi üzerinden El Nusra'ya silah gönderildiği ve Suriye'deki yasa dışı ticaretin Saray'dan icazetle yapıldığı gibi önemli iddialarda bulundu. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, TV5’de yayınlanan 'Serbest Görüş' programında Peker'in bu itiraflarını değerlendirdi.

Peker’in "bu kadar kızmasının arkasında, nisan ayında onun Türkiye’ye dönebilmesine imkân sağlanacağına dair verilmiş sözde durulmamasının çok ötesinde bir sebep olduğunu" düşündüğünü söyleyen Avcı, "Önümüzdeki günlerde biraz daha anlayacağımız kanaatindeyim" dedi. 

'BÜYÜK İHTİMALLE DE DOĞRU KONUŞUYOR'

"Eski bir suç örgütü lideri, kalktı konuşuyor. Büyük ihtimalle de konuştukları doğruya benziyor. Halkta da karşılığı var" ifadelerini kullanan Avcı, şunları söyledi:

"Bu kişi, mevcut iktidarla çok iyi anlaşan, onun temalarını işleyen, o konuşan bir kişiydi. Ne oldu da hangi hesap, hangi olaylar bu işi ters çevirdi, karşı karşıya gelindi? Burada sorun bence bu. Şimdi biz bu sorunun tam ilk kavganın başlangıç sebebini tam yüzde yüz çözmediğimiz için burada bir soru işareti var; ama şu var: Bu kişinin başka birileri tarafından yönlendirilme, konuşturulma ihtimalinin çok zayıf olduğu kanaatindeyim. Niye? Süre çok kısa bir defa. Yani kavganın başlamasıyla bu kişinin itiraflara başlaması arası süre çok kısa ve bu kişi sürekli ülke değiştiriyor. Bu kadar kısa sürede bu kişiyi alacaksınız, yönlendireceksiniz. Böyle bir imkânı yok."

'ÇOK DAHA BÜYÜK BİR ŞEY VAR'

Peker'in, "Şu anda açıkladığı bir olay var, 'Bana git dediler, ben bir süre içinde kalacaktım, sonra Türkiye’ye geri dönecektim; ama sonra bu sözü verenler bu sözünde durmadı. Benim arkamda benim aleyhime operasyon yapıldı" sözlerini hatırlatan Avcı, "Ben, bunun da üstünde bir şey olacağı kanaatindeyim. Bu kadar, daha sade değil. Bunun biraz daha fevkinde bir şey var. Yani bu kişiye karşı yapılmış, verilen söz tutulmayan, çok daha büyük bir şey var. Bunu rahatsız eden, bunu kırıp döken bir şey var. Onu ben önümüzdeki günlerde biraz daha anlayacağımız kanaatindeyim" dedi.

'MEHMET AĞAR'A KIZGINLIĞININ SEBEBİ NE?'

Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı ve çevresindeki kişiler hakkında da iddialarda bulunduğunu belirten Avcı, "Peki, Mehmet Ağar’a kızgınlığının sebebi ne? Orasını bakın kimse sormuyor. Yani onun da bir sebebi olması lâzım. Yani sizin bu kadar, ilk başta oraya kızgınlığınızın, bunu orta yere koymanızın bir sebebi olmalı ve bu sebeple de İçişleri Bakanının yaptığı şey birbirine bağlı olmalı. O bağlantı olursa, bu daha mānâlı oluyor. İkisini birden niye hedef aldığı anlaşılıyor" diye konuştu.

Avcı, "Sizin aklınıza ilk gelen şey ne?" sorusuna ise, "Yani benim şu anda fikrim var ama sanki bir şeyi yanlış atmayayım diye, bunu mantıklı bir zemine oturtmak için biraz beklemek gerektiğini düşünüyorum" yanıtını verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar