Hatay'da çatışma ve patlama

Hatay'da çatışma ve patlama
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2020 03:19
A+ A-
Hatay Valisi Rahmi Doğan açıklama yaptı. Vali Doğan, hafif yaralıların olduğunu bildirdi.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde jandarma uygulama noktasına silahlı saldırı düzenlendi. Polis ekiplerinin takip ettiği araçta bulunanlarla yaşanan çatışma sırasında bir kişinin üzerindeki bombayı patlattığı öğrenildi. Hatay Valisi, saldırıyı düzenleyen iki kişinin öldürüldüğünü açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı ilk açıklama, "Hikayesini anlatacağız" dedi.

Mezopotamya Ajansı'nın verdiği bilgiye göre; Hatay'ın Payas ilçesinde kimlikleri belirlenemeyen kişiler jandarma uygulama noktasında silahlı saldırıda bulundu.

Saldırıda bir astsubay yaralanırken, şüpheliler araçla olay yerinden kaçtı. Polis ve jandarmanın takip ettiği araç arasında İskenderun kent merkezine kadar çatışma yaşandığı; Fener Caddesi'nde Pac Meydanı yakınlarına gelindiğinde üzerinde bomba olan kişinin kendisinin patlattığı belirtildi.

Polis ve jandarmanın Payas ile İskenderun'da geniş güvenlik önlemleri alırken; geniş çaplı operasyon başlattı.

VALİDEN İLK AÇIKLAMA

Hatay Valisi Rahmi Doğan da patlamaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada güvenlik güçleriyle yaşanan çatışma sonrası patlama meydana geldiğini söyledi. Patlamada can kaybı olmadığı bilgisini paylaşan Doğan, şunları kaydetti:

"Güvenlik birimlerimizin Payas kontrol noktasında şüphelendiği  2 teröristten biri takip sonucunda İskenderun'da etkisiz hale getirilmiş ve bu esnada bir patlama meydana gelmiştir. Herhangi bir can kaybı bulunmamaktadır. Operasyon devam etmektedir. kamuoyu bilgilendirilecektir."

SOYLU'DAN İLK AÇIKLAMA: HİKAYESİNİ ANLATACAĞIZ

İçişleri Bakanı Süeyman Soylu, sosyal medya hesabından patlamaya ilişkin ilk açıklamayı yaptı. Soylu, "İkisi de elde. Hikayesini anlatacağız" dedi.

VALİLİKTEN İKİNCİ AÇIKLAMA

Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptığı ikinci açıklamada, saldırıyı düzenleyen iki kişinin öldürüldüğü bilgisini verdi. Vali Doğan, "Birkaç hafif yaralımız var" dedi.

ERDOĞAN: RABBİM ÜLKEMİZİ KORUSUN

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan patlama ve çatışmaya ilişkin Twitter hesabından paylaşım yaptı. Erdoğan, "Hatay’da gerçekleştirdikleri başarılı terörle mücadele operasyonu nedeniyle kahraman güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum. Tüm Hataylı kardeşlerime geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Rabbim ülkemizi her türlü saldırıdan, felaketten, hain emellerden korusun" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Türkiye artık bu tür saldırılarla dizayn edilebilen, yönlendirilen, meşgul edilen bir ülke değildir. Allah’ın izni, güvenlik güçlerimizin gayretiyle hem sınırlarımız içerisinde hem de sınırlarımızın ötesinde terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz" diye yazdı.

CHP'DEN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Patlamanın ardından sosyal medya hesabından 'geçmiş olsun' mesajı paylaşan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Hatay İskenderun'da meydana gelen terör saldırısını lanetliyorum. Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Yaralı güvenlik görevlimize şifa, tüm İskenderun halkına geçmiş olsun diliyorum" dedi.

AKP'Lİ ÇELİK: MÜCADELE EDECEK KARARLILIĞA SAHİBİZ

AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise sosyal medya hesabından, "Geçmiş olsun İskenderun.Kahraman emniyet güçlerimizi Allah muvaffak etsin. Terörün her türlüsüyle mücadele edecek kararlılığa ve güce sahibiz" diye yazdı.

AKŞENER'DEN MESAJ

Patlamaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "İskenderun’daki terör saldırısını lanetliyor, vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Memleketimizin dört bir yanında birliğimiz ve bütünlüğümüz için mücadele veren Emniyet Teşkilatı’mıza şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ: ÇOK ŞÜKÜR CAN KAYBIMIZ OLMAMIŞTIR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "İskenderun ilçemizde bir terörist güvenlik güçlerimizce etkisiz hale getirilmiştir. Bu sırada yaşanan patlama sonrasında çok şükür ki herhangi bir can kaybımız olmamıştır" dedi.

Öne Çıkanlar