Hatimoğulları Defneli kadınlarla bir araya geldi: Bu yarayı beraber saracağız

Hatimoğulları Defneli kadınlarla bir araya geldi: Bu yarayı beraber saracağız
Defne ilçesinde depremzede kadınlarla bir araya gelen HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, depremzedelerin unutulmaması için herkesin ses çıkarması gerektiğini vurgulayarak, "Bu yarayı beraber saracağız" dedi.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Hatay'da depremzede kadınlarla bir araya geldi.

Hatimoğulları'na, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sultan Özcan, HEDEP milletvekilleri Sevilay Çelenk ve Perihan Koca ile partili kadınlar eşlik etti. Hatimoğulları ve beraberindeki heyet ilk olarak Hatay'ın Defne ilçesinde bulunan Ballıöz Mahallesi Eski Köy Evi’nde kadınlarla bir araya geldi. Hatimoğulları, depremzede kadınların sorunlarını dinledi.

AKP hükümetinin açıkladığı can kayıplarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Hatimoğulları, can kaybının daha fazla olduğunu söyledi. Hatimoğulları, "Sadece Hatay'ın kaybı belki o kadar. Hemen yanı başımızdaki apartmanlarda elli, yüz insanımızı kaybettik ve bunlar bir rakam değil. Her biri bir can, her biri bir hayat, her biri daha annesinin kucağında olan çocuklar, bebekler…Hepimize çok çok büyük geçmiş olsun. Ölenleri ben bir kere daha saygıyla anıyorum" dedi.

'KONUTLAR YURTTAŞA ÜCRETSİZ VERİLMELİ'

Hatimoğulları, depremzedelerin parti olarak gündemlerinden hiç çıkmadığını belirterek, “Depremi Meclis’te, sokakta, her yerde gece gündüz dinlendirdik. Çünkü bizim evlerimiz yıkıldı, çünkü biz burada çekilen acıyı çok iyi biliyoruz. Biz yağmur yağdığı zaman konteynerlerin içinden nasıl suyun geçtiğini, çadırların içinde yardımlarla destekle gelen battaniyelerin, çarşafların nasıl o suların içinde yüzdüğünü iyi biliyoruz. Ama kadınlar daha çok zorlanıyor. O çadırın da düzenini ne yazık ki kadınlar kuruyor ve çok zorlanıyorlar. Konteynırlarda, çadırlarda çok fazla zorluk yaşanıyor. Ancak hala yapılması gerekenler yapılmamış, ne yapacaklarını da açıklamıyorlar. Bu konutlar ne zaman yapılacak? Bu konutlar yurttaşa nasıl ve ne zaman verilecek? belirsiz. Biz bu konutların ve iş yerlerinin yurttaşlara ücretsiz verilmesi gerektiğini savunuyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz” ifadelerinde bulundu.

Hatimoğulları, depremzedelerin unutulmaması için herkesi duyarlı olmaya çağırarak, "Unutulursak yaralarımız daha da büyür. O yüzden kendimizi unutturmamak için sesimizi yükselteceğiz ama lütfen siz de öyle yapın. Siz de hiç susmayın. Siz de sesinizi yükseltebileceğiniz her yerde yükseltin. Çünkü başka çaremiz yok. Bu yarayı beraber saracağız" ifadelerini kullandı.

Buluşma sonrası Hatimoğulları ve beraberindeki heyet Samandağ ilçesinde kadınlarla bir araya gelmek üzere yola çıktı. (MA)

Öne Çıkanlar