Hazro'da Newroz: 3 kibrit dünyaya yayıldı

Hazro'da Newroz: 3 kibrit dünyaya yayıldı
Yayınlanma:
A+ A-
HDP'li Remziye Tosun, 'Newroz, Demirci Kawa'nın başının dikliğidir. Amed zindanında Mazlum Doğan'ın yakmış olduğu 3 kibrit çöpü bugün bütün alanlara yayıldı' dedi.

Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde "Dem dema serkeftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)" şiarıyla Newroz kutlaması yapıldı. Parti binası önünde gerçekleştirilen Newroz alanında tek arama noktasından geçen yurttaşlara mahkeme kararı gerekçe gösterilerek ince aramalar yapıldı. Yurttaşlar, soğuk havaya rağmen yöresel kıyafetleri ve zılgıtlarıyla alana aktı. Etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan, Gülistan Atasoy ve yöneticilerin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
HDP bayrakları ile süslenen alana çocukların coşkulu bir şekilde katılması dikkat çekti. Yurttaşlar uzun süre Newroz ateşi etrafında halaylar çekti. Polisin saygı duruşunu engelleme çabasına rağmen alandakiler, saygı duruşunu gerçekleştirerek Newroz’u başlattı. Saygı duruşundan sonra "Biji Newroz" ve "Biji Serok Apo" sloganları eşliğinde Newroz ateşi yakıldı. Kitle sık sık, "Biji berxwedana zindana", "Newroz piroz be" sloganları attı.
 
'DEHAKLARA KARŞI KAWA OLACAĞIZ'
 
Sonrasında konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, günün sahiplenme ve direniş günü olduğunu söyledi. Newroz’u "yeniden doğuş" olarak tanımlayan Ceylan, "Biz her zaman Dehakların karşısında olmaya devam edeceğiz. Her zaman Dehaklara karşı Kawalar olacağız. Şimdi onların gitme zamanıdır. Bizim kazanma zamanımızdır. Newroz, barışın, eşitliğin, direnişin sesidir. Onlar hak hukuk adaletin sesini kısmak istiyorlar, biz görüyoruz savaşlarda ısrar edenleri, savaş önce sahibini yıkıyor. AKP-MHP savaşta ısrar ettiği için gidiyor. Biz her zaman barışta ısrar edeceğiz. Barışımızı yükselteceğiz. Kirli zihniyeti göndereceğiz ve demokrasi ve barış zihniyetini getireceğiz. Newroz, zindanlara sahip çıkma günüdür. Her gün bir ölüm haberi geliyor. Bu bizim için vicdani bir sorumluluktur. Zindandaki arkadaşlarımızın da Newroz'unu kutluyoruz" diye konuştu. 
 
'ÖZGÜRLÜK ÇIĞLIĞINDAN KORKUYORLAR'
 
Sonrasında konuşan HDP Milletvekili Remziye Tosun,  ülkenin dört bir yanında AKP’nin zulüm ve baskılarının olduğunu söyledi. İktidarın Newroz'dan korktuğunu ifade eden Tosun, "İktidar,  Kürtlerden, Kürt kadınından korkuyor. Dün 24 kadın arkadaşımız gözaltına aldılar. Çünkü Kürt kadınlarının özgürlük çığlığından korkuyor. Ama arkadaşlarımız içerde de dışarda da mücadele edecek içerde ve dışarda Newrozu kutlayacağız" ifadelerini kullandı.
 
'3 KİBRİT DÜNYAYA YAYILDI'
 
Bin yıllardır Newroz'un kutlandığını kaydeden Tosun, "Newroz, direniş günüdür. Newroz, Demirci Kawa'nın başının dikliğidir. Amed zindanında Mazlum Doğan'ın yakmış olduğu 3 kibrit çöpü bugün bütün alanlara yayıldı"  dedi. 
 
'ZULME KARŞI MÜCADELE SÜRECEK'
 
Polisin saygı duruşunu engelleme çabasına tepki gösteren Tosun, "AKP- MHP faşist sistemi ‘Kürtlere yoksunuz’ diyor.  Her yerde yasaklamalar, engellemeler yapıyor. Bu günde saygı duruşuna izin vermek istemediler, ama biz özgürlük şehitleri için saygı duruşunda bulunmaya devam edeceğiz. Ne kadar zulüm ederseniz edin, mücadelemiz sürecek, çünkü biz onurlu yaşam istiyoruz. Artık Kürt halkı geri adım atmayacak her şekilde mücadelesini sürdürecek" şeklinde konuştu. 
 
'İMRALI KAPILARI AÇILIRSA BARIŞ GELİR'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkati çeken Tosun, "Sayın Öcalan 22 yıldır İmralı'da tecrit altında. Öcalan, ‘Bir hafta verin bu ülkeye barışı getireceğim' dedi. İktidarın hesabına gelmediği için Sayın Öcalan'ın felsefesinden korktukları için bir adım atmıyorlar. İmralı kapıları bugün açılırsa barış gelir" diye konuştu.  
 
‘BU HALK ÖZGÜR OLACAK’
 
Cezaevinde bulunan tutuklu siyasetçilere değinen Tosun, "Aysel Tuğluk başta olmak üzere Ayşe Gökkan, Semra Güzel, Leyla Güven hepsinin Newroz'unu kutluyoruz. Buradan İmralı'ya herkesin Newroz'u kutlu olsun. Ne kadar zindana atarsanız atın, bu halk özgür olacak. Şimdi kazanma zamanı" şeklinde konuştu.
 
Konuşmalardan sonra Sanatçı Gülay Kara sahne aldı. Yurttaşlar, Kara'nın seslendirdiği şarkılar eşliğinde uzun süre halaylar çekti. Kutlama, halay, zılgıtlar eşliğinde son buldu.