HDP binasına ikinci kez saldırdı: Bu kez sıradan bina 'zannetmiş'

HDP binasına ikinci kez saldırdı: Bu kez sıradan bina 'zannetmiş'
Yayınlanma:
A+ A-
HDP İstanbul il binasına iki kez saldırı gerçekleştiren Mehmet Beyazıt, ilk saldırıda HDP binasını hedef alıp içeridekilere ‘terörist’ dedi; ancak aynı kişi, ikinci saldırıda bu binayı ‘sıradan bir bina’ 'zannetti'.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Halkların Demokratik Partisi İstanbul il binasına, 25 Mart’ta Mehmet Beyazıt isimli şahıs tarafından ikinci kez saldırı düzenlendi. Beyazıt, elindeki sprey boyayla kapı ve duvarları rastgele boyadı. İlk saldırısındaki ifadesinde camide bulunan kişiler tarafından yönlendirildiğini söyleyen Beyazıt, ikinci ifadesinde, bu defa HDP binasını tanımadığını ve binanın rengini beğenmediğini belirtti.

Beyazıt’ın ifade verirken söz arasında “Bakırköy'deki arkadaşlarımı özledim” demesi HDP Hukuk Komisyonu üyesi Avukat Ferdi Yamar’a göre akli dengesinin bozuk olduğu iması olarak değerlendiriliyor ancak Yamar bu saldırının bilinçli ve kasten gerçekleştirildiğini söylüyor.

İLK SALDIRIDA ‘TERÖRİST’ DEDİ

HDP il binasına ilk saldırıyı gerçekleştirdiğinde karakolda susma hakkını kullanan ve ardından savcılığa ifade veren saldırgan, olay günü camiye gittiğini ve caminin bahçesinde oturan kişiler tarafından yönlendirildiğini şu ifadelerle anlattı:

“Ferhat isimli bir taksici vardı, Mehmet vardı, Mehmet de mahallede abi olarak bilinir ve biz bu şekilde üç kişi oturuyorduk. Siyaset konuşuyorduk, Ferhat da bana git yap dedi, ben de gittim binaya ve içeri girdim, burada ‘hepiniz teröristsiniz’ dedim bunu kabul ediyorum ancak sizi öldürürüm demedim, hakaret etmedim, bunu bu şekilde kabul ediyorum. Bardağı da elimle ittiğimi hatırlıyorum. Diyeceklerdim bu kadardır. Ben özel engelli eğitimi alıyorum…Bakırköy’den arkadaşlarımı özledim.”

SAVCININ GÖZETİM ALTINDA TUTULMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Artı Gerçek’e konuşan Avukat Ferdi Yamar, saldırganın, ilk saldırının ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasından cesaret alarak ikinci saldırıyı gerçekleştirdiğine dikkat çekti. İlk saldırın ardından Sulh Ceza Hakimliği zanlının üç hafta gözetim altında tutulması talebini reddetti. Avukat Yamar’a göre bu talep reddedilmeseydi, zanlı bu süre zarfında hastanede olacağı için bu saldırıyı gerçekleştiremeyecekti.

whatsapp-image-2023-03-27-at-23-44-50.jpeg
Avukat Ferdi Yamar

‘İLK SALDIRIDA SERBEST BIRAKILDI, İKİNCİ SALDIRI İÇİN CESARET ALDI’

Saldırganın ikinci ifadesinde ilk olay yaşanmamış gibi ifade verdiğini söyleyen Yamar, “Bu kişinin yalan söylediği çok açık. Akıl sağlığı yerinde değil diyorlar ancak akıl sağlığı yerinde olmayan kişi sabah Kağıthane’den duvar boyamak için Tarlabaşı’na nasıl geliyor?” diye sordu.

İKİNCİ SALDIRIDA SIRADAN BİNA 'ZANNETMİŞ'

HDP’ye yönelik saldırıda ikinci kez ifade veren Beyazıt, bu defa da özel eğitim kursunda öğrenci olduğunu ve sabah Tarlabaşı'na gelerek yerde sprey bulduğunu söyledi. İfadesinde HDP binasını herhangi bir bina 'zannettiğini' belirten Beyazıt ifadesini şöyle sürdürdü:

“…Tarlabaşı denilen muhite doğru geldim. Yürüdüğüm esnada yerde sprey boya buldum. Sonrasında bir binanın kapısının önüne geldim ve bu binanın kapısına kilit vurulmuştu ve kullanılmıyordu. Ben de bu binanın çeşitli bölgelerini sprey boya ile boyadım. Sonrasında ise eve doğru geçtim ve evde oturduğum esnada polis memurları geldi ve beni merkezinize getirdiler. Ben bu binanın bir partiye ait olduğunu bilmiyordum. Sıradan, kullanılmayan bir bina olarak düşündüm ve boyamak istedim. Binanın rengi hoşuma gitmemişti ve bu sebeple boyadım. Boyama haricinde de herhangi bir şekilde zarar vermedim. Bu binayı boyadığım için pişmanım ve tekrar yapmamaya özen göstereceğim.”

‘ÜÇÜNCÜ SALDIRI ÇOK DAHA KÖTÜ OLUR’

Saldırganın ifadesinde camide görüştüğü kişiler tarafından yönlendirildiğini söylemesine rağmen savcının kamera kayıtlarına dahi bakmadığını belirten Avukat Yamar, iki saldırının ardından saldırganın serbest bırakılmasından dolayı üçüncü saldırının çok daha kötü olabileceğini söyledi. Türkiye’de HDP’ye yönelik saldırılarda benzer örneklerin yaşandığını belirten Yamar, aynı kişiye bir sonraki sefer silah verilmesi durumunda çok daha ciddi olayların yaşanabileceğini vurguladı. Yamar, şöyle konuştu:

“Seçim öncesi böyle bir saldırının yaşanması korku ve endişe veriyor. HDP Hukuk Komisyonu olarak seçim öncesi yeni bir saldırı girişimi olabilir diye düşünüyoruz. Bu konu ciddiyet arz ediyor ve üzerinde durulması gerekiyor. Ama maalesef hukuk işletilmiyor. Birinci saldırıda yargı adeta zanlının sırtını sıvazlayıp gönderdi. İkinci olayda ise yine ‘bir şey olmaz’ diyerek zanlıyı serbest bıraktı. Bu kişinin tutuklanması için illa birinin ölmesi mi gerekiyor? Bunu sıradan bir saldırı gibi görmemek gerek.”

‘HALA GENİŞ BİR ARAŞTIRMA YÜRÜTÜLMEDİ’

Aynı saldırının HDP’ye değil AKP’ye yapılmış olması durumunda yargılamanın şeklinin değişeceğini iddia eden Yamar, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“AKP’ye yapılsaydı bu kişi örgüt üyeliğinden yargılanırdı. Ama konu HDP olunca maalesef hukuk işletilmiyor. İki saldırı yapmış olmasına rağmen hala bu kişi hakkında geniş bir araştırma yürütülmedi. Hala bu kişi spreyi nereden aldı, nerelerden geçti, kimlerle irtibat kurdu bilmiyoruz. Bunların araştırılması gerekiyor. Normal bir duvara değil, bir siyasi partiye zarar veriyorsun. Kimse canım sıkıldı, gidip rastgele bir duvar boyayım demez. Bunun elbet bir alt yapısı var, birileriyle konuşulmuştur. Bunların mutlaka araştırılması gerekiyor” dedi.

Öne Çıkanlar