HDP: Cûdî’deki yangına müdahale edilmesine izin verilmiyor

HDP: Cûdî’deki yangına müdahale edilmesine izin verilmiyor
HDP, Cudi dağında dün gece çıkan yangına karşı acilen önlem alınması için çağrı yaptı. Açıklamada müdahale edilmediği belirtilerek, bu durum "Kürt halkına düşmanlık politikalarının devamı" diye nitelendi.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP), Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Cudi dağının eteklerinde dün gece (26 Temmuz) çıkan ve müdahale edilmediği eleştirilerinin gölgesinde geniş bir alana yayılan orman yangınına karşı derhal önlem alınması çağrısında bulundu. HDP açıklamasında yangına müdahale edilmediği ve sivillerin girişimlerinin engellendiği belirtilerek, bu durum "Kürt halkına düşmanlık politikalarının devamı" diye nitelendirildi.

'BÖLGE İNSANSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILINIYOR'

HDP'nin yangınla ilgili açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Doğamıza savaş açanlar yıllardır sistematik olarak devam eden orman yangınlarıyla ekosistemi yok ediyor. Cûdî'de başlayan ve müdahale edilmesine izin verilmeyen yangın, Kürt halkına düşmanlık politikalarının devamıdır.

İnsansızlaştırılmaya çalışılan bölgede, yangına karşı derhal önlem alınmalıdır. Ağaçlarımızı, ormanlarımızı katledenler kaybedecek!"

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, yangının çıktığı alan askeri bir karakolun yakınında bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar