HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu: Mülteci ölümlerinin faili devlet politikalarıdır

HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu: Mülteci ölümlerinin faili devlet politikalarıdır
Yayınlanma:
A+ A-
'Biz, mültecilere yönelik yaşanan suçların faillerini biliyoruz. Fail, toplumda artarak çoğalan mülteci düşmanı devlet politikalarıdır.'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Göçmen ve Mülteciler Komisyonu, son dönemde artan mülteci cinayeti ve göçmenlere yönelik saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Komisyon Eş Sözcüleri Gülsüm Ağaoğlu ve Veli Saçılık imzasıyla yayınlanan açıklamada, "5 Ekim’de Hasekê’den Kızıltepe’ye geçmek istedikleri sırada jandarma tarafından mayınlı bölgeye sürülen ve bu nedenle yaşanan patlamada hayatını kaybeden 4 mülteciden birinin cenazesi ‘Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildi. Dün de Konya’da terzide çalışan 14 yaşındaki Vail El Mansur, işe giderken sözlü sataşmalarda bulunan gruptan kaçarken bıçaklanarak öldürüldü" hatırlatmasında bulunuldu.

Mülteci ve göçmenlere yönelik saldırılarda yaşanan artışa dikkati çekilen açıklamada, "Hemen her gün yeni bir mülteci cinayeti ile göçmenlere yönelik yeni saldırılar ile karşılaşıyoruz. Gün geçmiyor ki herhangi bir nedenle mültecilerin hakkı gasp edilmesin, bir mülteci saldırıya uğramasın, yaralanmasın ya da öldürülmesin" diye belirtildi.

‘DEVLET POLİTİKASI’

Göçmenlere yönelik ırkçı ve ayrımcı politikalara son verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: "Mülteciler de yaşadıkları ülkelerin tüm haklarından eşit bir biçimde yararlanmalıdır. Biz, mültecilere yönelik yaşanan suçların faillerini biliyoruz. Fail, toplumda artarak çoğalan mülteci düşmanı devlet politikalarıdır. Bir kez daha soruyoruz: Mültecilere yönelik sürdürülen düşmanca politikalardan vazgeçmek için daha kaç mültecinin ölmesi gerekir? HDP Göçmen ve Mülteci komisyonu olarak, birlikte yaşamak isteğimizi ve ilticanın temel bir insan hakkı olduğunu belirtiyor, işlenen cinayetlerin takipçisi olacağımızı hatırlatıyoruz."

Öne Çıkanlar