HDP’li Ayhan’ın cenazesine kitlesel karşılama

HDP’li Ayhan’ın cenazesine kitlesel karşılama
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 01:06
A+ A-
Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden HDP eski Milletvekili İbrahim Ayhan’ın Erbil'den yola çıkan cenazesi Silopi’de kitlesel bir şekilde karşılandı.

20 Eylül tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili İbrahim Ayhan’ın cenazesi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentinde alınarak, memleketi Urfa’ya götürülmek üzere Şırnak’ın Silopi ilçesine getirildi.

Ayhan’ın eşi Rezan Ayhan ve HDP Eşbaşkan Yardımcısı Dersim Milletvekili Alican Önlü, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Mardin Milletvekili Pero Dündar, HDP Genel Saymanı Ömer Önen’in de aralarında bulunduğu heyet tarafından getirilen cenaze, resmi işlemlerden kaynaklı bir süre ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Habur Sınır Kapısı’nda bekletildi.

İLGİLİ HABER: AYHAN'IN CENAZESİ ERBİL'DEN UĞURLANDI

SİLOPİ GİRİŞİNDE KİTLESEL KARŞILANDI

İşlemlerin ardından uzun bir araç konvoyu eşliğinde yola çıkarılan Ayhan’ın cenazesi, Silopi’de 'Şehit namirin' sloganı ile karşılandı. Çevre il ve ilçelerden yoğun katılımın olduğu karşılama törenine, Ayhan’ın yakınları, DBP ve HDP’li yöneticiler, STÖ temsilcileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, DTK Eşbakanlık Divanı üyeleri, TJA ve çok sayıda HDP milletvekili katıldı.

Duygusal bir havanın hakim olduğu karşılama töreninde, ağıtlar yakan Ayhan’ın annesi Zekiye Ayhan güçlükle ayakta kalabildi. Ayhan’ın fotoğraflarını yakalarına takan yurttaşların bulunduğu alanda ise polis ve askerler çok sayıda zırhlı araçla yoğun önlem aldı.

Cenaze aracı buradan çok sayıda araçtan oluşan bir konvoyla, otopsi işlemleri için İlçe Devlet Hastanesi’ne getirildi. İşlemler esnasında yoğun önlem alan polisler, kitlenin hastane bahçesinde durmasını engelledi. 

OTOPSİ YAPMAYA UYGUN EKİPMAN YOK DENİLEREK CENAZE ŞIRNAK'A GÖNDERİLDİ

Ayhan’ın cenazesi buradaki işlemlerin ardından Şırnak Devlet Hastanesi'ne doğru yola çıkarıldı. Silopi İlçe Devlet Hastanesi’ne gelen savcı, Ayhan’ın kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için cenazenin Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürülmesini kararlaştırdı. Konu hakkında bilgi veren HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, savcılığın kendilerine, İlçe Devlet Hastanesi’nin otopsi yapmaya uygun olmadığını ve teknik ekipmanlarının eksik olduğunu söylediğini aktardı.

Şırnak Devlet Hastanesi'ndeki otopsi işlemlerinin ardından cenaze Urfa’nın Siverek ilçesine doğru yola çıkarılacak. 

Sırasıyla Cizre, Nusaybin, Kızıltepe ve Viranşehir ilçelerinden geçecek olan cenaze konvoyunun gece saatlerinde Siverek’e ulaşması bekleniyor. 

Cenaze, yarın saat 11.30’da Siverek Devlet Hastanesi’nin morgundan alınarak, kitlesel bir törenle Nato Mezarlığı’na defnedilecek.(MEZOPOTAMYA AJANSI)