HDP'li vekile hapis cezası

HDP'li vekile hapis cezası
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 05:12
A+ A-
İbrahim Ayhan'a sosyal medya paylaşımı nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

HABER MERKEZİ  - HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında sosyal medyada Rojava'da yaşamını yitiren Aziz Güler'in fotoğrafını paylaşarak "Örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle Şanlırfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

IŞİD'e karşı Rojava'da savaşırken yaşamını yitiren Aziz Güler'in fotoğrafını sosyal medyada paylaşıp "Aziz Güler ölümsüzdür" yazan ve PKK'lilerin cenazelerine katıldığı gerekçesiyle Ayhan hakkında, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan "Örgüt propagandası yapma" davasının karar duruşması görüldü.

Ayhan’ın katılmadığı duruşmada avukatı hazır bulundu. Savcının propagandadan cezalandırılması talebi sonrası savunma yapan Ayhan’ın avukatı Sevda Çelik Özbingöl, müvekkili İbrahim Ayhan’ın bir taziye paylaşımından bahsedildiğine dikkat çekerek, "25 Eylül 2015 tarihinde yaptığı paylaşım 2 resim ve bir başsağlığı mesajıdır. O paylaşım ile ilgili hiçbir örgütsel emare bulunmamaktadır. Oysa propagandanın tanımı çok açıktır. İçişleri Bakanlığı o dönemlerde YPG’ye ilişkin, YPG’nin Türkiye’ye karşı hiçbir silahlı saldırısının olmadığına dair kararları mevcuttur. Bu nedenle mütalaayı kabul etmiyoruz. Hukuken bir tarifi yoktur. Müvekkilim muhalif siyasi kimliği nedeniyle yargılanıyor ve paylaşımları suç unsuru taşımıyor" diyerek Ayhan’ın beraatını talep etti.

Verilen kısa aradan sonra mahkeme Ayhan’a "Örgüt propagandası yapmaktan" 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.