HDP’li yöneticinin tahliyesi dokuz ay ertelendi: ‘Pişmanlık’ dayatması

HDP’li yöneticinin tahliyesi dokuz ay ertelendi: ‘Pişmanlık’ dayatması
Yayınlanma:
A+ A-
Tutuklu HDP'li Abdurrahim Yazol'un tahliyesi, “pişmanlık” dayatmasını kabul etmediği için dokuz ay ertelendi. Yazol’un eşi Müsevver Yazol, “Biz af falan istemiyoruz, biz hukuk ve adaletin uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Artı Gerçek - İstanbul'un Esenler ilçesinde 2018 yılında gözaltına alındıktan sonra "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Esenler İlçe Örgütü yöneticisi Abdurrahim Yazol, yargılandığı davada yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. İlk olarak Silivri 5 No’lu Cezaevi, daha sonra Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürülen Yazol'un 6 Ekim 2023 tarihinde infaz süresi tamamlanıyordu. Ancak Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu (İGK) tarafından “pişmanlık” dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle tahliyesi dokuz ay ertelendi.

Yazol’un eşi Müsevver Yazol, "hukuksuz" olarak nitelendirdiği karara itiraz ettiklerini aktardı. Eşinin cezaevinde hak ihlallerine maruz kaldığını söyleyen Yazol, eşinin anlatımlarına işaret ederek, "Bir koğuşta önce dokuz kişi kalıyorlarmış. Sonra bu sayının 26’ya çıktığını söyledi. Bir ranzada iki kişi yattıklarını, vardiyalı bir şekilde uyuduklarını da aktardı. Bu duruma karşı avukatlarımız devreye girdi. Cezaevinde yer kalmadığı için böyle bir şey yapmışlar. Sürekli olarak koğuşları basılıyor" dedi.

‘UYGULANAN POLİTİKA KÜRTLERİ ‘NASIL BİTİREBİLİRİZ’ POLİTİKASIDIR’

Eşinin kaldığı koğuşta hasta tutukluların da olduğunu ifade eden Yazol, tutukluların psikolojik baskıya maruz kaldığını söyledi. Yazol, "Ağır bir tecrit hali söz konusu. Bu uygulanan politika Kürtleri ‘nasıl bitirebiliriz’ politikasıdır. İradesi güçlü olan kim varsa dışarıda ve içeride bastırmaya çalışıyorlar. Bu sadece tutuklularla kalmıyor aynı zamanda dışarıda bunu aileler üzerinden de yürütüyorlar. Cezaevine girişte bir sürü dayatmaya maruz kalıyoruz. Bu, sisteme boyun eğmeyenleri bitirme politikasıdır” ifadelerini kullandı.

'AF DEĞİL, ADALET İSTİYORUZ'

Tutuklulara sahip çıkılması gerektiğini belirten Yazol, "Bugün bir ceza indirimi çıktı. İndirim tacizciler ve uyuşturucu satıcılarına uygulandı” diyerek şunları söyledi:

“Bu mu hak, hukuk, adalet? İçeride kendi anadilini, kimliğini savunan kişi her türlü baskıya uğruyor. Ama tacizciler, uyuşturucu satanlar ve insan öldürenler elini kolunu sallayıp cezaevinden çıkıyor. Biz af falan istemiyoruz, biz hukuk ve adaletin uygulanmasını istiyoruz. Bu kadar baskıya rağmen eşimi her ziyarete gittiğimde o kadar moralleri yerinde ki biz dışarıda olmamıza rağmen onlar bize moral veriyor. Bu durum bizi daha güçlendiriyor. Kimin elinden ne geliyorsa yapsın. Artık cezaevinde ölüm çıkmasını istemiyoruz.”

Öne Çıkanlar