Hedef gösterilen Jiyan Tosun: 16 yaşındaki yeğenim, yengem bile tehdit telefonları aldı

Yayınlanma:
A+ A-
İstiklal saldırısının ardından Zafer Partili Adem Taşkaya tarafından hedef gösterilen Avukat Jiyan Tosun İHD'de açıklama yaptı. Tosun, “16 yaşındaki yeğenim, yengem bile tehdit edildi” dedi. Tosun'un avukatı ise bilgileri polisin dağıttığını iddia etti.

Yağmur KAYA


İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Eş Genel Başkanları Eren Keskin yanı sıra üyeleri Avukat Jiyan Tosun’un İstiklal'de yaşanan patlama ardından Zafer Partili Adem Taşkaya tarafından hedef gösterilmesine ilişkin dernek şubelerinden basın toplantısı düzenledi.

Toplantı salonuna, “İnsan hakları savunucularını hedef göstermekten vazgeçin” yazılı pankart asıldı. Toplantıya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi Eş Başkanı Gürkan İstekli, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (Disk Basın-İş) Genel Başkanı Faruk Eren, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Çelik ve pek çok kişi katıldı.

YOLERİ: KAMUOYU TARAFINDAN DESTEK BEKLİYORUZ

İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Taşkaya'nın Jiyan Tosun'u hedef göstermesinin ardından Tosun ve Keskin’nim ölüm tehditleri almaya başladığını söyleyerek, “Doğruları söylemekten vazgeçmiyoruz. Bu ülkede barış ve huzurun tesis olmasını istiyoruz. Haklının yanında durmaya devam edeceğiz. Hak savunucularını yalnız bırakmayacağız. Manipülasyona da izin vermeyeceğiz. Kamuoyundan destek bekliyoruz” diye çağrıda bulundu.

TOSUN: KARAKOLDA ÖĞRENDİM

Patlamanın yaşadığı sırada Taksim’de olmadığını aktaran Avuat Jiyan Tosun, iki Suriyeli müvekkili ile birlikte Küçükçekmece’de bulunan bir çay bahçesinde oturduğu sırada telefonun çaldığını söyledi. Telefonla arayan kişilerin patlamadan söz ettiğini dile getiren Tosun, “Beni arayanlara büroya uğramadığımı ve iyi olduğumu söyledim. Bu konuşmaları duyan biri hakkımda ihbarda bulunmuş. Müvekkillerime hukuki destek sunmak için gittiğim karakolda bu durumu öğrendim” dedi.

'16 YAŞINDAKİ YEĞENİMİN TELEFONUNU BULARAK 'BOMBACISIN ÖLECEKSİN' ŞEKLİNDE TEHDİTTE BULUNDULAR'

Akşam saatlerinde hedef gösterildiğini öğrendiğini dile getiren Tosun, hemen ardından ise sosyal medya mecralarından aynı anda tehdit mesajları ve aramalar almaya başladığını dile getirdi. Tosun, “Şu olay beni dehşete düşürdü: Aile bireylerimin telefonları dağıtıldı. 16 yaşındaki yeğenimin telefonunu bularak, ‘bombacısının öleceksiniz’ şeklinde tehdit etmişler. Bu bilgiler ancak resmi kurumlardan alınabilir. Bütün kişisel bilgilerim alındı. Yengem ve birçok akrabam arandı. Aynı şekilde Eren Keskin de tehdit edildi. Savcı ile yaptığım görüşmede savcı, ‘polis karakoluna git’ diyor. Ben de bu durumu zaten karakolda yaşadım. Savcı şikayetimi almadı. Bir avukatın şikayeti alınmadı. Dün akşamdan beri inanılmaz bir şiddette maruz kaldık” şeklinde konuştu.

'BARO BAŞKANI FİLİZ SARAÇ'I KINIYORUM'

Tosun, İstanbul Barosu Başkan Filiz Saraç'ı kendisine hukuki destekte bulunması için aradığını dile getirerek şunları söyledi: "Karakolun henüz yanındayken Baro Başkanı Filiz Saraç'ı aradım. Can güvenliğimin olmadığını ve kendilerinin bana destek sunmasını talep ettim. Filiz Hanım, 'kurulla görüşme yapmam lazım' dedi. Kendisini kınıyorum. Bir kadın baro başkanının meslektaşına sırt çevirmesi utanç verici.”

JİYAN TOSUN'UN AVUKATI KAYA: BİLGİLER POLİS TARAFINDAN SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILDI

Daha sonra söz alan Tosun’un avukatı Jiyan Kaya, gittikleri Küçükçekmece Adliyesi'nde savcının başvurularını almadığı bilgisini aktardı. Tosun’un bilgilerinin polis tarafından sosyal medya hesaplarından dağıtıldığını iddia eden Kaya, “Taşkaya da zaten emniyetin bilgiler paylaştığı hesaplardan aldığını dile getiriyor. Süleyman Soylu’nun araması ardından şüpheli durumdaydık. Soylu şüphelinin yakalandığını dile getirmesi ardından başvurumuzu aldılar. Dün akşam yaptığımız başvuru işleme alınmadı. Bu sabah tekrardan başvuru yaptık. Tosun’un başına bir şey gelirse emniyet ve savcı sorumludur. Valilikten konuya dair açıklama yapılmasını bekliyoruz” dedi.

İHD Genel Başkanı Eren Keskin de dünden bu yana 300'ün üzerinde tehdit telefonu aldığını açıkladı. WhatsApp'tan kendisine hakaret içerikli sesli mesajı açan Keskin, dünden beri yaşananları 90’lı dönemlerde yaşananlara benzetti.

Tosun ve Kaya ile birlikte aynı büroda çalıştıklarını belirten Keskin, “Adem Taşkaya adlı kişi kızını istismardan ve birçok yüz kızartıcı suç ile ilişkilendirilmiş biridir” dedi.

'TAŞKAYA DERHAL TUTUKLANMALI'

Keskin, "Devlet içinde bir güce sahipler. Yoksa böyle bir yalanı bu kadar özgürce yayamazlar. Bizler zaten insan hakları alanında mağdur edilmiş insanlarız. Dün akşamdan beri yüzlerce açık numaradan tehdit alıyoruz. Kendi numaralarından arıyorlar. Bu nasıl bir devlet? Nerede devlet? Devlet sadece bize karşı var? İstanbul Valiliğini göreve çağırıyoruz? Vali ve Soylu derhal haberlerin yalan olduğuna dair açıklama yapmalılar. O çok demokrasiden yana olan altılı masaya çağrı yapıyorum. Bu bir devlet operasyonudur. Tosun’un bütün kimlik bilgileri defalarca bana gönderildi. Bu kimlik bilgilerini nereden almış olabilirler? Bu bir emniyet operasyonudur. Olası bir durumdan Adalet Bakanlığı sorumludur. Can güvenliğimizi sağlamak zorundalar” diye konuştu.

Taşkaya’nın hedef göstermesinin bir şiddet çağrısı olduğunu dile getiren Keskin, Taşkaya'nın derhal tutuklanmasını talep etti.

Öne Çıkanlar