Hekimlerden 'yedek randevu' itirazı: Müdürlük, Koca’nın tweetlerini adres gösterdi

Hekimlerden 'yedek randevu' itirazı: Müdürlük, Koca’nın tweetlerini adres gösterdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'hekim isteğine bağlı' diyerek duyurup uygulamaya koyduğu 'yedek randevu' sistemine hekimler itiraz ediyor. Koca'nın yaptığı paylaşımları ise Sağlık Müdürlüğü'nün hekimlerin itirazlarına verdiği yanıtta resmi gerekçe oldu.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Hekimler, mevzuata aykırı ‘yedek randevu’ sistemine, yeterli süre kalmadığından hastalara nitelikli sağlık hizmet sağlayamayacakları ve şiddet olaylarını tetikleyebileceği gerekçesiyle itiraz etti. İl Sağlık Müdürlüğü, uygulamaya dava açan Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Op. Dr. Çağlar Yıldırım'a, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya paylaşımlarını resmi gerekçe olarak gösterdi.

Hekimler, 17.10.2022 tarihinden itibaren aynı anda iki farklı hastanın (biri yedek/ek randevu açıklaması ile) MHRS randevusu alabilmesine itiraz etti. Çok sayıda şikayetin olduğu belirtilen uygulamaya ilişkin Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Çağlar Yıldırım, yürütmenin durdurulması talebiyle iptal davası açtı. Davaya, İl Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği yanıtta ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabı Twitter’den yaptığı paylaşımları yasal gerekçe olarak gösterildi.

‘HATALI TANI KONULABİLİR’

Sendikanın yaptığı açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü ile çeşitli hekimlik meslek örgütleri, hasta muayene süresini 20 dakika, Dünya Diş Hekim Birliği ise bu süreyi 30 dakika olarak belirlemektedir. Tarafı olduğumuz uluslararası nitelikteki Biyotıp Sözleşmesi 4’üncü maddesi sağlık alanındaki herhangi bir değişimin mesleki yükümlülükler ve standartlara uygun olarak hekimin kendi uzmanlık alanına göre belirleyeceği şekilde ortalama 10-20 dakika arasında olması gerekir” ifadelerine yer verildi. Söz konusu sistemle birlikte hastalarla ilgilenebilmek için yeterli süre olmadığından hatalı tanı konulabileceğine dikkat çekildi.

‘TWEET ÜZERİNDEN BAŞLAYAN BİR SÜREÇ’

Dosya avukatı Utku Dabak uygulamaya ilişkin, “Çok fazla sayıda şikayet var ve hiçbir yasal dayanak yok, sadece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilettiği tweet üzerinden başlayan bir süreç. İlk başta Sağlık Bakanlığı sorumlu tutuldu, ardından bakanlık başhekimliği sorumlu gösterdi. Yürütmeyi durdurma kararını bekliyoruz” dedi.

avukay.jpeg
Utku Dabak

‘BİRÇOK YERDE ŞİDDETE TEMEL HAZIRLIYOR’

Davacı doktor Çağlar Yıldırım da Bakan Koca’nın Twitter’den yaptığı açıklamayla uygulamaya başlanılan yedek randevu sisteminde, hasta kabulünün hekim isteğine bırakıldığını fakat talebi olmadan kendisi adına randevu düzenlediğini, düzenleyici herhangi bir işlem de olmadığı için davacı olduğunu belirtti. Yıldırım, “Kanun dayanağı olmayan bu uygulama birçok yerde şiddete temel hazırlıyor. Birçok yerde davadan ziyade eylem süreci geçirdik. Hatta sendika kararımız da bulunuyor ‘sendika doktorlarımız ek/yedek randevuya bakmayacaktır’ diye. Üyelerimizi böylece koruma altına aldık” ifadelerini kullanırken uygulamanın hukuka aykırılığı açısından iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

dr.jpeg
Çağlar Yıldırım

Öne Çıkanlar