Helikopterden atılan köylülerin avukatları AYM’ye başvurdu

Helikopterden atılan köylülerin avukatları AYM’ye başvurdu
Van’da gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldıkları raporlanan Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığı gerekçesiyle AYM’ye başvurdu.

Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Sürik (Yoğurtlu) Mezrası’nda 11 Eylül’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan iki gün sonra hastanede oldukları ortaya çıkan ve helikopterden atıldıkları rapor edilen köylüler Osman Şiban ile yaşamını yitiren Servet Turgut’un avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.   

Olaya ilişkin soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı ise devam ediyor.

KÖYLÜLERİN TANIKLIĞI DİNLENDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre dosya hakkında detaylı bilgilere ulaşılamazken, 4 köylünün tanıklığına başvurulduğu öğrenildi. Köylülerin ifadelerinde, Şiban ve Turgut'un yanlarında sağ alınarak helikoptere götürüldüğü ve olay günü yaşanılanları anlattığı bilgisine ulaşıldı.

Yaşamını yitiren Turgut ile olay sonrası konuşma ve bir süre hafıza kaybı yaşayan Şiban'ın avukatları, "Hak arama hürriyeti ve adil yargılama" haklarının engellendiği gerekçesiyle AYM’ye başvurdu.

Avukatlar başvuruda, müşteki taraf oldukları halde soruşturma dosyasındaki kısıtlılık kararı nedeniyle hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığını belirtti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar