Helikopterler havalanmadı: 'Yangın var' çağrısına 'uçmuyoruz' yanıtı

Helikopterler havalanmadı: 'Yangın var' çağrısına 'uçmuyoruz' yanıtı
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Eylül 2022 14:30
A+ A-
Rusya'dan kiralanan helikopterlerin kiralarının ödenmediği ve bu nedenle helikopterlerin uçmadığı ortaya çıktı.

Antalya Kaş'ta başlayan yangın için yangın söndürme merkezinden çeşitli noktalarda hazır bekleyen helikopterlere çağrı yapıldı. Türkiyeli pilotlar çağrıya uyup havalandılar ancak Rusya’dan kiralanan helikopterlerin pilotları bu yangında da "uçmuyoruz" yanıtını verdikleri ortaya çıktı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre UT Air’e ait helikopterler 5 ton su taşıma kapasitesi ile dünyada bilinen en güçlü yangın söndürme hava araçları arasında. Orman Bakanlığı ve bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) de bu helikopterlerden kiraladı. Fethiye-Manavgat-Kumluca da konuşlanan 4 Rus helikopteri Antalya’daki yangına emirlere rağmen kayıtsız kaldı.

MECLİS’E TAŞINIYOR

CHP İzmir Milletvekili, hukukçu ve aynı zamanda pilot olan Murat Bakan, kiralanan uçakların parasını ödenmediği haberleri üzerine bunu Meclis’e taşıyacaklarını belirtti. Bakan,  OGM’den bazı kaynaklar, ‘Parasını ödedik ama Rusya’ya ambargo nedeniyle paraya el konuldu’ diyorlarmış. Bu bir bahane olamaz. Almanya kendisi için hayati önemdeki doğalgazın parasını ruble ile verip alıyor, ne demek ambargoya takıldı! Devlet aklı bunu düşünecek. Paranın ödenip ödenmediğini de gerçekte neyin olduğunu da Meclis’te soracağım" dedi.

‘SÖZLEŞMEYE GÖRE HAREKET EDİYORLAR İSE YAPTIRIM UYGULANAMAZ’

Edindiğim bilgilere göre pilotlarla pazarlık sürüyor. Bugün öğlene kadar OGM yetkililerinin şirkete süre verdiği öğrendiğim detaylar arasında. Peki, pilotlar ormanlar cayır cayır yanarken "Biz uçmuyoruz" diyebilir mi? Yanıtı Murat Bakan veriyor: "Ticari bir anlaşma olduğu için ormanlarımızın yanmasını dikkate almayabilirler. Türk plakalı hava araçlarına milli konularda devlet emir verebilir ancak bunlar yabancı plakalı. Sözleşmeye göre hareket ediyorlar ise yaptırım uygulanamaz"

 

Öne Çıkanlar