Hilton-SA işçileri greve çıktı

Hilton-SA işçileri greve çıktı
Ücretleri asgari ücretin altına düşen Adana Hilton-SA işçileri greve çıktı.

Hak İş'e bağlı Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (OLEYİS) ile Adana Hilton SA oteli arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine işçiler greve çıktı. Pankartlarıyla otel önünde bir araya gelen işçiler, işverene taleplere karşılık verme çağrısı yaptı. İşçiler davul ve zurna eşliğinde grevi başlattıklarını duyurdu.
2014 öncesinde ve sonrasında işe girenlerin farklı ücretler aldığı, yüzde 70'e yakın işçinin asgari ücrete yakın bir ücretle çalıştırıldığı Hilton SA'da sendika aidatı da kesilince ücretler bin 900 TL'ye düşüyor. İşçiler bu ayrımın kaldırılmasını ve ücretlerinin arttırılmasını istiyor.

Otel önünde yapılan açıklamada konuşan OLEYİS Genel Başkanı Vedat Böke, "Biz emek verdiğimiz, var ettiğimiz, yücelttiğimiz turizm sektöründe emeğimizin karşılığını almak istiyoruz" dedi. Tüm girişimlerine rağmen işverenin ücretler, ikramiye ve sosyal yardımlar konularında işçilerin taleplerine duyarsız kaldığını dile getiren Böke, işçilerin kararıyla greve çıktıklarını belirterek "İşçimizin taleplerine cevap vermeyen toplu iş sözleşmeleri için de yine işçimizin kararıyla yasal hakkımız olan grev yapmaktan hiçbir zaman çekinmedik" dedi.


DHA'nın aktardığına göre işçi haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirten Böke, "Türkiye'nin bacasız fabrikası konumunda bulunan ve mevsim itibariyle en canlı sezonunu yaşayan turizm sektöründe, sendikamızın iyi niyetli bütün çabalarına işveren olumsuz karşılık vermiş ve işçileri adeta greve zorlamıştır. İşverenin bu tavırla yaklaşmasının anlamakta güçlük çekiyoruz" dedi. Sendika olarak müzakereye hazır olduklarını söyleyen Böke, "Adana Hilton-SA ile olan ilişkimiz kurulduğu günden bu yana başarılı bir şekilde devam etti. Ancak 2019 yılı toplu iş sözleşmeleri müzakere süreci, sendikalarımızın bütün girişimleri ve çabalarına rağmen, işverenin uzlaşmaz tavrından dolayı tıkanma sürecine girdi. Bizler hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdürecek, grevimize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Evrensel'de yer alan habere göre işçilerin yüzde 70’i asgari ücrete çok yakın bir ücret alıyor ve sendika aidatı kesilince ücretleri bin 900 liraya düşüyor. OLEYİS'in istediği sözleşmede yılda tam maaş tutarında 4 ikramiye, ücret artışı, bayram ikramiyeleri ve yıllık izinlerle ilgili talepler yer alıyor. Ücret artışı olarak 300 lira seyyanen zam ve yüzde 5 refah payı talep ediliyor. Adana Hilton Sa'da 2014'ten önce işe giren işçilerle sonrasında giren işçiler farklı ücretler alıyor. İçerisinde eğitim, çocuk, yakacak yardımı gibi sosyal yardımların yer aldığı 500 lira ile 500'er lira bayram parası talep ediliyor. Kıdem yılına bakılmaksınız asgari ücrete yakın ücret alan işçiler var. İşçilerin yüzde 70'inden sendika aidatı kesilince ücretleri asgari ücretin altına düşüyor. Sendika bu ayrımın kaldırılmasını ve eşit işe eşit ücret ödenmesini istiyor. 

Öne Çıkanlar