Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismar davasında yarın karar çıkması bekleniyor

Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismar davasında yarın karar çıkması bekleniyor
İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirmesine ilişkin davada yarın kararın çıkması bekleniyor.

Artı Gerçek - İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.G.K'nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel köleleştirilmesiyle ilgili dava yarın karar çıkması bekleniyor.

İstismara yönelik duruşma, yarın Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

17 Temmuz’da görülen duruşmada Yusuf Ziya Gümüşel’in avukatı istifa etmişti. 9 Ekim’de görülen duruşmada ise Yusuf Ziya Gümüşel’in yeni avukatı savunma yapmak için süre talep etmişti ve dava bu nedenle 23 Ekim’e ertelenmişti.

Yarın gerçekleştirilecek duruşmada, kararın açıklanması bekleniyor.

Baba Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’e ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6 aya kadar, H.K.G’nin evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapsinin istendiği davanın ilk duruşması 30 Ocak’ta görülmüş, mahkeme heyeti yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar verilmişti.

Davada, Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklu, anne Fatıma Gümüşel ise tutuksuz yargılanıyor. (DHA)

Öne Çıkanlar