Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarında baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ifadesi ortaya çıktı

Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarında baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ifadesi ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Altı yaşındaki çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasına dair baba Yusuf Ziya Gümüşel'in verdiği ifade ortaya çıktı. Gümüşel, H.K.G.'nin iddialarını redderek, "Gelinlik şeklindeki giysiyi hafızlığa başladığında ben hediye olarak almıştım” dedi.

Artı Gerçek - İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.’nin altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel köleleştirilmesiyle ilgili baba Gümüşel'in ifadesi ortaya çıktı. Gümüşel ifadesinde, “Kızımın dosyaya verdiği gelinlik şeklindeki giysiyi hafızlığa başladığında ben hediye olarak almıştım. Kolyeyi de ben almıştım” dedi.

OdaTv'den Can Özçelik'in haberine göre, 2 Aralık 2020'de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade veren Yusuf Ziya Gümüşel, kızı H.K.G.'nin iddialarını reddetti. Hiranur Vakfında “fahri imam” olarak çalıştığını öne süren Gümüşel ifadesinde şu ifadeleri kullandı:

“Hiranur Vakfı'nda fahri imam olarak çalışıyorum ve halen bu vakıf adresinde kalıyorum. Kızım olan H.K.’nin altı yaşındayken Kadir İstekli ile imam nikahını ben kıymadım. Böyle bir olay olmadı. Kızım 16 yaşındayken söz kesilmişti. 17 yaşındayken de Kadir İstekli ile nişanlandı. Nişandan sonra kızımın düğününe yakın bir tarihte Sancaktepe’de kızımın ve Kadir İstekli’nin dini merasimle imam nikahı işlemini yaptım. Daha sonra da resmi evlilik yaptılar.”

'KIZIMA GELİNLİK ŞEKLİNDEKİ GİYSİYİ BEN ALDIM'

Kadir İstekli’nin 25 yıldan bu yana "vakfın talebesi" olduğunu söyleyen Gümüşel, "Kadir İstekli benim talebemdi. Şu anda da vakıfta da fahri okutman olarak çalışmaktadır. Ben ve Kadir İstekli, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı personel değiliz, memur sıfatımız yoktur. Kızım bana eşimden ayrılmak istediği hakkında bir şey anlatmadı" dedi.

'BENİM KONTROLÜMDE İSTEKLİ'NİN EVİNE GİDİYORDU'

H.K.G.’nin soruşturma dosyasına sunduğu fotoğraflara ilişkin soruları da yanıtlayan Gümüşel, "Kızımın dosyaya verdiği gelinlik şeklindeki giysiyi hafızlığa başladığında ben hediye olarak almıştım. Kolyeyi de ben almıştım. Kızım 6 yaşındayken Kadir İstekli’nin herhangi bir evi yoktur. Kızım başka çocuklarla birlikte ve benim kontrolüm altında Kadir İstekli’nin yanına gidiyordu. Ağabeyi Muhammed Sıddık da yanında bulunuyordu. Kızımın 4-5 ay önce annesiyle birlikte psikiyatri doktoruna gittiğini biliyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar