Hitit Güneş Kursu talepleri ses getirdi: Ankara'da şehrin yeni amblemi için yarışma açılacak

Hitit Güneş Kursu talepleri ses getirdi: Ankara'da şehrin yeni amblemi için yarışma açılacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin Melih Gökçek döneminde değiştirilen amblemine dair çok fazla şikayet aldıklarını teyit edip yeni bir logo için yarışma açmak istediklerini duyurdu. Yerel seçim sonrası, Gökçek öncesi logoya dönüş için çağrı yapılmıştı.

Artı Gerçek - Ankara'da 31 Mart yerel seçimlerinde büyükşehir belediye meclisi çoğunluğunun CHP'ye geçmesi sonrası kentin ambleminin değiştirilmesi yönünde yükselen talepler karşılık buldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), resmi ambleminin değiştirilmesi için çok sayıda başvuru aldıklarını teyit etti. ABB, belediye meclisinde tek başına amblem değiştirmeye yeterli çoğunluk bulunmadığını ama kararın yarışma ile Ankara halkına bırakılması için teklif vereceklerini açıkladı.

'YOĞUN BAŞVURU VAR'

ABB'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, belediyeye 31 Mart seçimlerinin ardından resmi amblemin değişmesi konusunda sosyal medya ve 153 çağrı merkezinden yoğun başvuru geldiği belirtildi.

'TEKLİF SUNACAĞIZ'

Belediye Meclisi'nce tanıtıcı amblem belirlenmesinde salt çoğunluk, mevcut amblemin değiştirilmesinde ise 3'te 2 çoğunluk arandığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"ABB Meclisi'nde CHP Grubu 3'te 2 çoğunluğu sağlayamamakta ve tek başına amblem değiştirme kararı alamamaktadır. Bu nedenle yönetimimiz, ABB Meclisindeki siyasi parti gruplarına yeni bir amblem belirlenmesi konusunda kararın bir yarışmayla Ankara halkına bırakılması teklifinde bulunacaktır."

VEDAT DALOKAY'IN HİTİT GÜNEŞİ

Ankara'nın amblem tartışması, eski belediye başkanı Melih Gökçek'in Hitit Güneş Kursu sembolünü değiştirmesiyle patlak vermişti.

Hitit Güneş Kursu, 1973'te belediye başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin ilk amblemi ilan edilmişti.

deer-sculpture-sihhiye-ankara.jpg

Dalokay döneminde, Sıhhiye Meydanı'na Hitit Güneş Kursu'nun heykel olarak yapılması kararı da alınmış ve heykeltraş Nusret Suman imzalı heykel meydana dikilmişti. (HABER MERKEZİ, AA)

Öne Çıkanlar