Hukukçular devrede: 'Etki ajanlığı' suçlamasının sakıncalarına yönelik çalışma yürütülecek

Hukukçular devrede: 'Etki ajanlığı' suçlamasının sakıncalarına yönelik çalışma yürütülecek
Medya Dayanışma Grubu, 9. Yargı paketinde 'etki ajanlığı suçu' oluşturan taslak düzenlemeye ilişkin işbirliği için Ankara Barosu’nu ziyaret etti. Düzenlemenin sadece gazetecileri susturma girişimi olmadığını vurgulayan avukatlar mücadele kararı aldı.

Artı Gerçek - AKP ve Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı 9. Yargı Paketi taslağındaki 'etki ajanlığı suçlaması' oluşturulmasını içeren düzenleme gündemdeki yerini koruyor.

Basın meslek örgütlerinden oluşan Medya Dayanışma Grubu, TBMM yaz tatiline girmeden gündeme alınması beklenen 9. Yargı paketinde 'etki ajanlığı suçu' oluşturan taslak düzenlemeye ilişkin hukuki işbirliği amacıyla Ankara Barosu ile bir araya geldi.

Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Basın, Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (Basın-İş), Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Diplomasi Muhabirleri Derneği temsilcileri Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu ve baro yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

Paketin tartışmalı maddelerinden olan 'etki ajanlığı suçlaması' hukukçuları da harekete geçirdi. Ankara Barosu yönetimi, bu yönde yapılacak hukuki belirlilikten uzak bir suçlamanın sakıncalarına ilişkin raporlama çalışması yapılacağını, bu alanda çalışan uzmanların bir araya gelerek görüş oluşturacağını ifade etti.

ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Gazeteci temsilcileriyle baro yönetiminin görüşmesinde taslakta yer alan 'etki ajanlığı' suçlamasının sadece gazetecileri susturma ve cezalandırma girişimi olmadığı görüşü dile getirildi. Söz konusu düzenleme tüm toplumu sessizleştirme çabası olarak nitelendi.

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, diğer barolar, ceza hukukçusu uzmanlar ve akademisyenlerden de destek alarak bu suç düzenlemesine ilişkin kapsamlı bir çalışma yürüteceklerini ifade etti. (ANKA)

Öne Çıkanlar