MSB: Suriye'de 'barış koridoru' oluşturulacak

MSB: Suriye'de 'barış koridoru' oluşturulacak
MSB ile ABD heyeti arasında yapılan Suriye'deki 'güvenli bölge' görüşmesinin tamamlandığı duyuruldu.

Milli Savunma Bakanı Akar ABD heyeti ile yapılan toplantılarla ilgili "Şu anda devam ediyor. Önümüzdeki saatlerde tamamlanmasını bekliyoruz. Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşehade ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti" dedi.        

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD heyeti ile Suriye'de güvenli bölge başlığıyla yapılan toplantı sonrası açıklamada bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD heyeti ile görüşmelere ilişkin, "Şu anda devam ediyor. Önümüzdeki saatlerde tamamlanmasını bekliyoruz. Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahade ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti." dedi.

Akar, "ABD'li müttefiklerimizle beraber hareket etmeyi, çalışmayı arzu ediyoruz. Mümkün olmazsa yapmamız gerekenleri yapacağımızı defaatle söyledik." ifadelerini kullandı.

Akar, "Planlarımız, sahadaki birliklerimizin konuşu, duruşu hepsi tamamlandı. Ama ABD ile hareket etmeyi arzu ettiğimizi de söyledi." açıklamasında bulundu.

"ABD'nin stratejik ortaklık ruhuna uygun davranlamarını YPG desteğini sonlandırmalarını bekliyoruz." diyen Akar " devamında "30-40 km derinlik, YPG'lilerin çıkarılması, ağır silahların bölge dışına çıkarılması taleplerimizi açık şekilde masaya koyduk "ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin "Bir uzalşıya doğru gidilgdiğini söyleyebilir miyiz? sorusuna Akar, "Çlışmalarımız devam ediyor" diyerek cevap verdi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN YENİ AÇIKLAMA

MSB ile ABD heyeti arasında yapılan Suriye'deki güvenli bölge görüşmesinin tamamlandığı duyuruldu.

MSB'nin yaptığı açıklamada "Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik olarak ABD askeri yetkilileriyle Millî Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan görüşmeler tamamlanmıştır" denildi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle:

Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik olarak ABD askerî yetkilileriyle Millî Savunma Bakanlığında 05-07 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan görüşmeler tamamlanmıştır.

Görüşmelerde;

a. Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,
b. Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,
c. Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.

 

 

Öne Çıkanlar