İBB'de tarihi bina çekişmesi: İmamoğlu AKP'li üyelerin kararını veto etti

İBB'de tarihi bina çekişmesi: İmamoğlu AKP'li üyelerin kararını veto etti
Yayınlanma:
A+ A-
Ekrem İmamoğlu, tarihi Fatih Belediye Binası'nın vakfa tahsisini iptal istemini reddeden İBB Meclis kararını tekrar görüşülmesi için iade etti.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, tarihi Fatih Belediye Binası'nın 2010 yılında Fatih Sultan Mehmet (FSM) Vakıf Üniversitesi’ne tahsisine ilişkin kararın iptali istemini reddeden İBB Meclisi kararını veto etti. İmamoğlu, söz konusu kararı, bir kez daha görüşülmesi için İBB Meclis’e iade etti.

Kasım ayı oturumunda, tarihi binanın 2010 yılında 25 yıllığına bedelsiz olarak FSM Vakıf Üniversitesi’ne tahsis edilmesiyle ilgili alınan kararın iptal edilmesi teklifi İBB Meclisi’nde çoğunluk oyuna sahip AKP Grubu tarafından reddedilmişti.

FSM Vakıf Üniversitesi’nin mütevelli heyet başkanlığını, Ekrem İmamoğlu’ndan önceki İBB Başkanı olan Mevlüt Uysal yürütüyor.

FATİH BELEDİYE BİNASININ TARİHÇESİ

Saraçhane Parkı’nın kenarında bulunan tarihi Fatih Belediye Binası'nın yapımına 1913 yılında başlanmış, 1914’te hizmete açılmıştı. Binanın kapısının üzerindeki kitabede “Şehremaneti Fatih Belediyesi Dairesi” yazıyor. Kaymakamlık olarak da kullanılan tarihi binanın mimarı Yervant Terziyan’dı.(ANKA)

Öne Çıkanlar