İBB’nin kaçak yapı yıkımına valilik engeli

İBB’nin kaçak yapı yıkımına valilik engeli
İBB ekiplerinin Zeytinburnu'nda bulunan kaçak plaza yıkım işlemi, mahkeme kararına rağmen polis müdahalesi ile durduruldu. Yıkım işlemi İstanbul Valiliği'nin devreye girmesiyle engellendi.

Artı Gerçek - İstanbul'un Zeytinburnu ilçesindeki Seyitnizam Mahallesi’nde bulunan yeşil alana kaçak olarak inşa edilen satış ofisinin yıkımına bir kez daha engel olundu. Mahkeme kararları İBB lehinde olduğu halde İstanbul Valiliği devreye girdi, polisin müdahalesi ile yıkım durduruldu.

Suudi Arabistanlı Al Qemam Holding’in Türkiye’deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul, satın aldığı arazide bir konut projesi başlattı. Projenin satış ofisi de arazinin yanında bulunan ve üç bin metrekarelik yeşil alana yapıldı. Bu satış ofisi, İBB ve Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında tartışmaların başlamasına neden oldu.

MAHKEME İBB LEHİNE KARAR VERDİ, BAKANLIĞIN DEĞİŞİKLİĞİNİ İPTAL ETTİ

2003 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamuya bırakılan Zeytinburnu Seyitnizam Mahallesi’nde bulunan yeşil alana çok katlı, cam dış cepheli ve plaza şeklinde bir yapı inşa edildi. İBB İmar Müdürlüğü ekipleri 2021 yılında kaçak yapıyla ilgili tespitte bulundu. Bunun üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı devreye girerek kaçak yapıyla ilgili plan değişikliğine gitti.

İBB İmar Müdürlüğü, 775 sayılı Gecekondu Kanunu’nun kendisine tanıdığı hakkı kullanmak üzere işlem başlattı. Kaçak yapıyı satış ofisi olarak kullandığı öğrenilen AkZirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım Ticaret Anonim Şirketi, işlemi mahkemeye taşıdı. Mahkeme İBB lehinde karar vererek, bakanlığın plan değişikliğini iptal etti.

VALİLİK YIKIMI ENGELLEDİ

Mayıs ayında yıkım için harekete geçen İBB’nin bu sefer de karşısına “yürütmeyi durdurma” engeli çıktı. İBB yürütme durdurma kararına da itiraz etti. Bir üst mahkeme İBB’nin başvurusunu haklı buldu ve kararı kaldırdı. İBB, bu sabah (29 Ağustos) yıkım için alana gitti. Ancak, İBB ekipleri bu kez de İstanbul Valiliği’nin engeliyle karşılaştı. İstanbul Valiliği mahkeme sürecinin devam ettiği gerekçesiyle Zeytinburnu Kaymakamlığına resmi bir yazı göndererek işlemin durdurulmasını istedi.

İstanbul Valisi Davut Gül’ün imzasıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve ilgili taraflara resmi yazı gönderilerek, yapının hazineye intikal ettiği, AkZirve Turizm İnşaat Gayrimenkul Yatırım Ticaret Anonim Şirketinin yapıyı kiralamak için müracaat ettiği, talebin değerlendirildiği gerekçe gösterildi ve yıkıma ilişkin herhangi bir işlem yapılmaması istendi. İBB ekipleri mahkeme kararı olmasına rağmen valilik yazısı üzerine yıkımı gerçekleştiremedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar