İddia: Bill Gates Elon Musk'ı durdurmak için milyon dolarlık fon dağıttı

İddia: Bill Gates Elon Musk'ı durdurmak için milyon dolarlık fon dağıttı
Yayınlanma:
A+ A-
Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın ABD'li milyarder Elon Musk'ın Twitter'ı satın almaması için lobi faaliyeti yürüttüğü, kara propaganda için milyonlarca dolar fon akıttığı iddia edildi.

Microsoft kurucusu Bill Gates'in ABD'li milyarder Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasını engellemek için milyon dolarlık fon sağladığı iddia edildi.

Sputnik'in haberine göre, Çevrimiçi Özgürlük Vakfı'nın (Foundation for Freedom Online/FFO) Breitbart ile paylaştığı verilere göre, Tesla ve Space X CEO'su Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasını açıkça engellemeye çalışan 26 örgütten 11'ine, Bill ve Melinda Gates Vakfı yüz milyonlarca dolar verdi. Buna göre, reklam verenlere platformu boykot etmeleri için baskı yapıldı. 

Habere göre, Gates destekli 11 kuruluş arasında Yeni Girişim Fonu, Medya Adalet Merkezi, Medya Demokrasi Fonu, Ulusal Hispanik Medya Koalisyonu ve Hesap Veren Teknoloji bulunuyor. Hepsi, reklam verenlere boykot çağrısı yapan açık mektubun imzacılarından. 2008'den beri Gates Vakfı'ndan toplam 457 milyon doları bulan 102 nakit hibe aldıkları belirtilen söz konusu kuruluşların yanı sıra Musk'a karşı fon desteği alan başka kuruluşlar olduğu da belirtiliyor.

REKLAM VERENLERE BOYKOT ÇAĞRISI

Geçen ay 26 kuruluş, platformun son birkaç yıldır benimsediği sıkı ifade özgürlüğü kontrollerini yumuşatmak için Musk'ın herhangi bir çaba sarf etmesi halinde reklam verenlerin Twitter'ı boykot etmesini talep eden bir açık mektup imzalamıştı. 

"Elon Musk'ın Twitter'ı ele geçirmesi, bilgi ekosistemimizi daha da zehirli hale getirecek ve özellikle zaten en savunmasız ve marjinalleştirilmiş olanlar arasında kamu güvenliğine doğrudan bir tehdit oluşturacaktır" denilen mektupta, Musk'ın patronu olacağı platformla çalışmaya devam eden reklam verenlerin "nefreti, aşırılığı, sağlıkla ilgili yanlış bilgileri ve komplo teorisyenlerini güçlendiren bir platformla ilişki kurma riskine gireceği" ileri sürülmüştü. 

Öne Çıkanlar