İddia: Emniyet müdürlerinden Oy ve Ötesi müşahitlerini sandıklara yaklaştırılmaması istenildi

İddia: Emniyet müdürlerinden Oy ve Ötesi müşahitlerini sandıklara yaklaştırılmaması istenildi
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Barış Pehlivan, Emniyet müdürlerine verilen talimatla Oy ve Ötesi aracılığıyla gelen müşahitlerin sandık çevresine yaklaştırılmaması istendiğini belirtti. Pehlivan, İstanbul, Ankara ve İzmir’de özel bir ekibin görevlendirildiğini söyledi.

Artı Gerçek - Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Emniyet Genel Müdürlüğü ile valilikler aracılığıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’de bu pazar günü için özel bir görevlendirme yapıldığını belirterek, “1. sınıf Emniyet müdürü olan polis başmüfettişleri de seçim günü üç büyük kentte belirlenen okullarda hazır bulunacak” dedi.

Pehlivan, sadece İstanbul’un 19 ilçesindeki okullarda 61 polis başmüfettişi görevlendirildiğini öne sürüdü. Söz konusu görevlendirmelerinin nedenini ise Pehlivan, “Emniyet müdürlerine verilen sözlü talimatta, Oy ve Ötesi aracılığıyla gelen müşahitlerin sandık çevresine yaklaştırılmaması istenildi” diye açıkladı.

Büyük kentlerde Kılıçdaroğlu’nun oy potansiyelinin yüksek olduğu okullar için İçişleri Bakanlığı özel bir görevlendirme yaptığını söyleyen Pehlivan, “Görünen o ki 1. sınıf Emniyet müdürleri o okullarda Oy ve Ötesi üzerinden gelen yasal müşahitleri sandığa yaklaştırmamak için bir çaba içinde olacak. Aslında 28 Mayıs’ta biraz da böylesi kararları oylayacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakan Soylu, “Hayatımda ilk defa gördüm” diyerek Oy ve Ötesi’ne dair şunları söylemişti:

“Sandıklarda siyasi partilerin birer temsilcileri ve müşahitleri olabilir. Oy ve Ötesi diye bir dernek orada olamaz. Bunların oraya girip sandıklarda oy kullanan insanlara baskı yapmaları seçim hukukuna aykırıdır. Siz Gezici’siniz, biz sizi biliyoruz. Siz seçimi karıştırmak için oradasınız.”

Soylu, “YSK acilen müdahale etmelidir” diyerek de çağrıda bulunmuştu.(HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar