İddia: Soylu, Fikirtepe ve Peker dosyaları için başsavcıyı arayıp 'Emniyet rahatsız' dedi

İddia: Soylu, Fikirtepe ve Peker dosyaları için başsavcıyı arayıp 'Emniyet rahatsız' dedi
İçişleri Bakanı Soylu'nun, Fikirtepe patlaması ve Sedat Peker davasıyla ilgili başsavcıya sorular yönelttiği iddia edildi. Soylu'nun "Emniyet rahatsız" dediği de belirtildi.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ı telefonla arayarak Fikirtepe’de meydana gelen patlamanın kendisinin bilgisi dışında terör soruşturulmasına nasıl çevrildiğini ve Sedat Peker hakkında açılan davada ‘bahisçi cinayeti’nin neden örgüt dosyasından ayrıldığını' sorduğu iddia edildi.

'TERÖR BAĞLANTISINI GÖREMEDİK' DEMİŞTİ

Kadıköy Fikirtepe’de 9 Ekim tarihinde meydana gelen patlamada Özbekistan asıllı üç kişi hayatını kaybetti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, olayın ardından yaptığı açıklamada patlamanın doğalgazdan kaynaklandığını söylerken İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İGDAŞ, apartmanda doğalgaz tesisatının bulunmadığını açıkladı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın terör şüphesi nedeniyle dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği öğrenildi. Soruşturma teröre çevrilmişken açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yaptığımız çalışmalarda bir terör bağlantısını şu an göremedik" dedi.

BAŞSAVCI, SOYLU'YA ADALET BAKANI'NI İŞARET ETTİ

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, bu olay üzerine geçen hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ı telefonla aradı. Fikirtepe’deki patlamanın kendisinin bilgisi olmadan nasıl terör soruşturmasına çevrildiğini sordu. Başsavcı ise patlamaya neden olan kişinin 1980’li yıllarda TKP-ML örgütünden yargılanan M.K. olduğunu belirterek soruşturmanın teröre çevrilme gerekçesini açıkladı. Soylu’ya, konuyla ilgili olarak kendisiyle değil mevkidaşı olan Adalet Bakanı’yla konuşması gerektiğini belirtti.

Bakan Soylu bu görüşmede konuyu kendisi hakkında ifşalarda bulunan Sedat Peker’e de getirdi. Cahit Çetin’in öldürüldüğü cinayet davasının, Sedat Peker’in yargılandığı örgüt dosyasından neden ayrıldığının, kararın nasıl verilebileceğini Başsavcı İsmet Uçar’a sordu.

Başsavcı ise kararı mahkeme heyetinin verdiğini, kendisinin yargılamaya müdahalesinin olmadığını aktardı. Soylu ise bu ayırma kararından Emniyet teşkilatının rahatsız olduğunu belirterek, kararın Peker’in bu dosyadan ceza almadan kurtulacağı yönündeki hissiyatları güçlendirdiğini aktardı. Bu konuşmalar sırasında Soylu’nun üslubunun sert olduğu öğrenildi.

Haberde, telefonla aranan Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ın konuya ilişkin bir açıklama yapmadığı, Başsavcılık kaynaklarının ise söz konusu görüşmeyi doğruladığı belirtildi.

Öne Çıkanlar