İHD, Van'da Cumartesi Anneleri'ne yasağı protesto etti

İHD, Van'da Cumartesi Anneleri'ne yasağı protesto etti
Yayınlanma:
A+ A-
İHD Van Şubesi, Cumartesi Anneleri'ne yönelik yasaklama ve gözaltıları protesto için oturma eylemi yaptı. İHD Şube Başkanı Durmaz, engellemelere rağmen her hafta eyleme devam edeceklerini söyledi.

Şenol BALI


VAN - İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi'nin Cumartesi Anneleri'ne destek için yapmak istediği açıklama, geçen hafta olduğu gibi bu hafta da engellendi. Kapıdan dışarı çıkmalarına izin verilmeyen İHD yöneticileri, oturma eylemi yaparak yasağı protesto etti.

Gazetecilerin görevlerini yapması da polis tarafından engellendi. Artı Gerçek'e konuşan İHD Van Şube Başkanı Fırat Durmaz, yasağa rağmen eylemi sürdüreceklerini söyledi.

'YASAK KEYFİ'

Durmaz, "Bugün binadan dışarı çıkmaya çalıştık, engellendik. Biz de oturma eylemi yaptık. 'İçerde yapın' dediler. 'Dışarda olmazsa açıklama yapmayacağız' dedik. Geçen hafta da engellendik. Sadece bize dönük bir uygulama. Valiliğin iki günlük yasağı gerekçe gösterildi. Basındaki arkadaşlarımız da engelleniyor" dedi ve ekledi: "Ancak her hafta cumartesi günleri açıklamamızı yapmaya devam edeceğiz. Yasaklar ne kanuni ne de ahlaki. Keyfi bir şekilde yasak uygulanıyor. Sadece Van’da değil, kurumumuzun birçok kentteki açıklamalarına engel olundu, arkadaşlarımız gözaltına alındı."

Öne Çıkanlar