İHD'nin acil tahliye listesinde bulunuyor: Parmakları mazgala sıkışan mahpus hastaneye götürülmedi

İHD'nin acil tahliye listesinde bulunuyor: Parmakları mazgala sıkışan mahpus hastaneye götürülmedi
Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, İHD’nin acil tahliye edilmesi gereken mahpuslar listesinde olan Civan Boltan, iki parmağı mazgala sıkışarak yaralandı. Boltan’ı 6 gündür tedavi edilmediği belirtildi.

Artı Gerçek - İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) tahliye edilmesi gereken acil hasta tutuklular listesinde yer alan Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Civan Boltan, günlük temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bir gözü görmeyen, sol kolu olmayan ve beyninde şarapnel parçası olan Civan Boltan’ın tek kullanabildiği sağ eli de 22 Ekim’de cezaevinde yemeklerin verildiği mazgalda sıkıştı.Boltan, hastane ve revire de götürülmedi.

'İLERİ DERECEDE TAHRİBAT OLMUŞ'

Anne Nazime Boltan, tutuklu oğluyla bu sabah yaptığı telefon görüşmesinde olayın kendisine aktarıldığını söyledi. Anne Boltan, “Civan telefonda 6 gün önce cezaevinde koğuşa yemek verilen mazgaldan elini çekmeden kapatılmaya çalışıldığını ve elinin sıkıştığını anlattı. Mazgal arasında sıkışan parmaklarında ileri derece de tahribat olmuş. Ancak kontrol için ne hastaneye ne de cezaevi revirine götürülmedi. 6 gün gündür parmak acısıyla yaşadığını anlattı” dedi.

'BU ZULÜM NİYE?'

Oğlunun rahatsızlıkları nedeniyle cezaevinde dahi kalamayacak durumda olduğunu belirten anne Boltan, “Bu zulüm niye? Neden hastaneye götürmüyorsunuz? Bir yemek veriyorsunuz onu da burnundan getiriyorsunuz. Böyle yapacaksanız yemek vermeyin. Çocuklarımız zaten hasta ve tedavi etmiyorsunuz. Bari bırakın biz tedavi ettirelim” ifadelerini kullandı. (MA)

Öne Çıkanlar